امروز ۱۴ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۴ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

اسدالله عسگراولادی

 

اسدالله عسگراولادی (زاده ۱۵ اسفند ۱۳۱۲ در چهارراه سیروس، تهران درگذشته ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران)از برجسته‌ترین بازرگانان ایرانی، معروف‌ترین صادرکننده خشکبار ایران، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تمام دوران پس از انقلاب، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین بود.منبع برادر وی حبیب‌الله عسگراولادی از سیاست‌مداران مهم ایران بود. برخی او را یکی از ثروتمندترین افراد ایران به‌ شمار آورده‌اند و مجله فوربز در سال ۲۰۰۳ میزان سرمایه او را حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد کرده‌بود. صادرات پسته، زیره، میوه‌جات خشک و واردات شکر و لوازم خانگی مهمترین فعالیت اقتصادی او بود. با این حال عسگراولادی خود را بازرگان کوچکی می‌دانست که در زمینه صادرات فعالیت کوچکی دارد.

عسگراولادی در ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ درگذشت.

 547368_472

اسدالله عسگراولادی که از وی به عنوان سلطان پسته و خشکبار ایران و عضو برجسته حزب موتلفه اسلامی یاد می کردند، ۲۲ شهریور ۹۸ در سن ۸۷ سالگی به دلیل عارضه مغزی درگذشت. برادرش، حاج حبیب الله عسگراولادی، از تاجران و سیاستمداران معروف ایران و عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام و از موسسان حزب موتلفه اسلامی بود که ۱۴ آبان ۱۳۹۲ درگذشت.

دیدگاه‌ها

عسگراولادی از اقتصاد بازار، توسعه صادرات و حمایت از بخش خصوصی حمایت می‌کرد. او از منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد بود، اما علی‌رغم اعتراض‌های تند و بی‌پرده از دولت احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم به وی رأی داد. وی دربارهٔ حمایتش از احمدی‌نژاد گفت که: «چون رهبر معظم انقلاب امر به حمایت همه از دولت احمدی‌نژاد کرده‌اند، ما از دولت ایشان حمایت می‌کنیم، با این‌که معتقدیم این دولت و سیاست‌های اقتصادی‌اش به تمام معنی فشل است»وی از سال ۱۳۳۶ که شرکت حساس را دایر کرد تا پایان عمر کار صادرات کرده‌است. او در مصاحبه‌ای با عصر ایران گفت: «من به این که میلیاردر هستم افتخار می‌کنم به این دلیل که ذره‌ای از دارایی‌هایم را با رانت وکار خلاف به دست نیاورده‌ام. حتی از گرفتن وام بانکی هم پرهیز می‌کنم و گفتم که حتی کار واردات هم نمی‌کنم. نه این که کار واردات را بد بدانم. نه بد نمی‌دانم اما من با خودم عهد کرده‌ام کار صادرات بکنم. البته من هم سلطان میلیاردرهای ایران نیستم.» وی در انتخابات اتاق بازرگانی در تاریخ ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۳، سردمداری ائتلافی با نام «پیشگامان وفاق» را برعهده گرفت. و با عنوان نفر دهم از رشتهٔ بازرگانی، در بین ۴۰ پیروز انتخابات اتاق بازرگانی قرار گرفت. عسگراولادی در دوره نهم نتوانست به اتاق بازرگانی تهران راه پیدا کند.

عسگراولادی تنها دستاورد روحانی را برجام دانسته و گفت «ما از عملکرد اقتصادی دولت راضی نیستیم چرا که مشکلات افزایش یافته‌است.

او ۴ سال ابتدایی دولت روحانی را همراه با تدبیر خوب توصیف کرد؛ اما با بیان اینکه تیم اقتصادی روحانی در عمل موفق نبوده، گفت که «در دوره دوم ریاست جمهوری روحانی شاهد بی‌نظمی‌های زیادی در اقتصاد بودیم» و بزرگ‌ترین اشتباه این دولت «برابری نرخ ارز با ۴۲۰۰ تومان» بوده‌است.

 

انجمن‌ها و شرکت‌های اقتصادی و بازرگانی اسدالله عسگراولادی

برای آشنایی با بخشی از فعالیت های اقتصادی و بازرگانی این بازرگان خوش نام و موفق ایران در ۵۰ سال اخیر، بایستی سراغ این ۸ انجمن و شرکت رفت. جایی که اسدالله عسگراولادی از سال ۱۳۸۴ تا تیر ماه ۱۳۹۸ در آن ها مشغول به فعالیت بود و میلیون ها دلار کالا بین ایران و کشورهای هدف صادراتی خود از استرالیا تا کانادا صادر کرد.

درمانگاه خیریه فرشته

اتاق بازرگانی ایران و استرالیا

انجمن پسته ایران

اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران

اتاق بازرگانی ایران و چین

شرکت پسته ایران

انجمن صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی ایران

کنفدراسیون صادرات ایران

 

دانشجویان رشته های مدیریت، کسب و کار و کارآفرینی، درباره DNA فعالیت های اقتصادی اسدالله عسگراولادی از زمان صادرات زیره به نیویورک در سال ۱۳۳۵ تا عصر حاضر، تحقیق کرده و رازهای موفقیت این میلیاردر خود ساخته را به نسل جدید، معرفی کنند.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال