امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
«حمایت» گزارش می دهد
شاخص کل بورس تهران در جریان دادوستدهای روز دوشنبه با ثبت رکوردی جدید ۱۴ هزار واحد صعود کرد و وارد کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شد. طلا هم دیروز در پی افزایش نرخ دلار و تحت تاثیر افزایش های اخیر اونس جهانی، رکورد تازه‌ای بر جا گذاشت. بهای هر سکه طرح جدید دیروز 55 هزار تومان نسبت به یکشنبه افزایش یافت و ضمن عبور از قله‌های قبلی در ارتفاع بی‌سابقه 7 میلیون و 662 هزار تومان مستقر شد.
افزایش نرخ طلای جهانی و عبور دلار از نرخ 18 هزار تومان مهمترین محرک های رشد سکه از پنج شنبه هفته گذشته بوده است.  کارشناسان  معتقدند برای پیش‌بینی روند آتی این بازار باید رقابت سکه با بورس و قیمت ارز را رصد کرد و از آنجا که عمده دلیل نوسانات اخیر نرخ ارز خبرهای غیرمعتبر در این حوزه از جمله شایعات برکناری رییس کل بانک مرکزی بوده، این روند ادامه دار نخواهد بود. کمااینکه بانک مرکزی نیز در روزهای اخیر و با افزایش نرخ دلار به منظور کاهش سفته بازی، شکاف قیمت ارز در صرافی های بانکی با بازار آزاد را کاهش داد. همچنین به گفته عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با بازگشایی مرزها و افزایش فعالیتهای تجارتی، روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بهبود می یابد.  آمار اعلامی «نیما» حکایت از آن دارد که از ابتدای سال تا ۲۳ خرداد ۹۹، مجموعه معاملات فروش ارز صادراتی به ۲ میلیارد و ۵۳۹ میلیون یورو رسیده است. 
رشد بورس نیز از دیگر مولفه های تاثیرگذار بر قیمت سکه است. کارشناسان با توجه به مولفه های مختلف پیش بینی می کنند روند رشد بورس ادامه دار باشد. گزارش ها نشان می دهد شاخص کل بورس تهران در پایان هفته سوم خردادماه سال جاری با ۱۲۵ درصد افزایش نسبت به پایان سال ۱۳۹۸، مقدار یک میلیون و ۱۵۳ هزار واحد را ثبت کرده است. این مساله در کنار آزادسازی سهام عدالت  موجب شده تا این روزها بازار سرمایه بیش از هر زمان دیگری میزبان کدهای جدید بورسی باشد؛ به طوری که آخرین آمار حاکی از آن است که تعداد بورسی‌ها به بیش از ۴۸ میلیون نفر رسیده است.
ارزش کل بازار اوراق بهادار شامل ارزش بازارهای بورس، فرابورس، بورس انرژی و کالا در پایان هفته سوم خردادماه سال جاری بالغ بر ۵۷ هزار و ۱۷۳ میلیارد ریال شد که در مقایسه با پایان خردادماه سال قبل ۳۶۵.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین ارزش بازار اوراق بهادار در پایان سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۶ هزار و ۱۴۹ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۱۷۷ درصد افزایش یافت.
ارزش معاملات انواع اوراق بهادار در بازارهای بورس، فرابورس، بورس کالا و انرژی از ابتدای سال جاری تا انتهای هفته سوم خردادماه  ۷ هزار و ۴۸۷ میلیارد ریال گزارش شده که در مقایسه با سه ماهه اول سال ۱۳۹۸ بیش از ۴۲۱ درصد افزایش داشته است.
همچنین مقدار این شاخص مهم در بازار سرمایه در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۸ در مجموع بیشتر از ۱۰ هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال بوده که مقایسه آن با سال ۱۳۹۷ حاکی از رشد ۱۷۷ درصدی آن است. از طرفی، متوسط ماهانه ارزش معاملات در دو ماهه نخست سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲ هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال بوده که از این نظر نسبت به متوسط ماهانه ارزش معاملات در سال ۱۳۹۸، ۲۲۸ درصد افزایش داشت.

    روند معاملات در روز گذشته
شاخص کل در بازار بورس روز گذشته (دوشنبه) ۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسید. براساس معاملات روز گذشته بیش از هشت میلیارد و ۲۲۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۳۲ هزار و ۴۵۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.
همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هشت هزار و ۷۶۱ واحد افزایش به ۳۸۹ هزار و ۳۳۶ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با پنج هزار و ۷۸۷ واحد رشد به ۲۵۷ هزار و ۲۰۵ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۱۰ هزار و ۱۱۸ واحد و شاخص بازار دوم ۳۲ هزار و ۳۶۰ واحد افزایش داشتند.
علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۳۲۷ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۹۶۵ واحد، پتروشیمی پارس (پارس) با ۸۹۳ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۸۵۶ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۸۳۸ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با ۸۲۶ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۸۱۳ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۷۶۱ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.
 در مقابل نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با یک هزار و ۱۷۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با یک هزار و ۱۴۸ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با ۹۴۴ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۸۳۳ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو(کچاد) با ۸۲۹ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۷۰۵ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۶۴۲ واحد)، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با ۴۸۳ واحد و پالایش نفت تبریز (شبریز) با تاثیر منفی بر شاخص همراه بود.
روز گذشته نماد بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، بانک تجارت و سرمایه‌گذاری غدیر در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند. گروه فرآورده های نفتی هم در معاملات روز گذشته صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۶۰۲ هزار برگه سهم به ارزش ۳۰ هزار و ۱۲۱  میلیارد ریال داد و ستد شد.
در بازار طلا نیز روز گذشته شاهد ثبات نسبی در بازار بودیم.  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم روز گذشته هفت میلیون و 357 هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و 783 هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و 43 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و 92 هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۷۴۱ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۲۱۲ هزار تومان به فروش رسید. قیمت اونس نیز با ریزش بیش از ۲۰ دلاری به رقم یک هزار و 708 دلار عقب نشینی کرد.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال