امروز ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

رونق بازار مسکن با گرانی همراه شد

با وجود اینکه پیش‌‌بینی‌‌‌ها در ماه‌‌های گذشته بر این امر استوار بود که بازار مسکن هم‌ تراز با تورم عمومی پیش می‌ رود و حداکثر رشد قیمت مسکن تا انتهای امسال سقف تورم است، اما بررسی‌‌ها نشان داد قیمت مسکن در یکسال گذشته از شاخص تورم عبور کرده است. نرخ تورم در حال حاضر حدود 9 درصد است و این در حالی است که گزارش ها نشان می دهد قیمت مسکن از سال گذشته افزایش 10 درصدی داشته است. از سویی دیگر معاملات مسکن نیز در یکسال گذشته با روندی افزایشی همراه بوده است و در واقع می توان گفت رونق بازار مسکن با گرانی همراه شده است. پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی روز گذشته با بیان اینکه رشد بخش مسکن بالاتر از نرخ تورم بوده است گفت: نرخ رشد قیمت مسکن در یکسال گذشته 10.9 درصد و تعداد معاملات مسکن 18.1 درصد نسبت به آبان ماه افزایش داشته است و این مساله نشان می‌‌دهد رشد بخش مسکن بالاتر از نرخ تورم بوده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به رکود بخش مسکن در سالهای گذشته در دانشگاه تهران گفت: «سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی به تفکیک مناطق شهری در حوزه ساختمان در نیمه نخست امسال رشد داشته و فقط در

شهر تهران 34.8 درصد رشد را ثبت کرده که رشد این شاخص در شهرهای بزرگ 7.9 درصد و سایر مناطق شهری 5.3 درصد و در کل 12.6 درصد بوده است.»

 

عبور رشد قیمت مسکن از شاخص تورم

در همین راستا مصطفی‌ قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم عبور رشد قیمت مسکن از شاخص تورم را تایید کرد و گفت: «تفاوتی که بازار مسکن در ماه گذشته نسبت به قبل داشته است، این است که همواره اعلام می‌شد قیمت مسکن هنوز به شاخص تورم نرسیده است، اما الان می‌گوییم رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.»

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که برخی از فروشندگان و سازندگان مسکن اعلام می‌کنند چون نرخ دلار و قیمت انواع محصولات ساختمانی به خصوص میلگرد و آهن افزایش یافته قیمت مسکن هم تقویت شده است، گفت: «نمی‌توان با نوسانات نرخ دلار و حتی با این عنوان که قیمت میلگرد و آهن افزایش یافته گفت که قیمت مسکن باید افزایش یابد.»

وی ادامه داد: «رشد قیمت مسکن در حد نرخ تورم می‌‌تواند مناسب و مفید باشد، اما نباید با این استناد که چون قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته، بلافاصله قیمت مسکن هم تقویت شود.»

این در حالی است که بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیشترین تعداد معاملات مسکن در منطقه ۵ تهران با ۲ هزار و ۳۳۴ فقره رخ داده و کمترین تعداد نیز، در منطقه ۱۹ پایتخت با تنها ۷۶ فقره معامله بوده است؛ ولی منطقه ۳ نسبت به آبان ماه سال ۹۵ بیشترین رشد تعداد معاملات را با افزایش ۳۴.۷ درصدی به خود اختصاص داده و کمترین نرخ رشد تعداد معاملات هم متعلق به منطقه ۱۹ تهران با کاهش ۳۸.۷ درصدی تعداد معاملات در آبان امسال نسبت به ماه مشابه پارسال بوده است.

بنا به اعلام دستگاه سیاستگذار بخش مسکن، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران در آبان ماه، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که این رقم نسبت به مهر تنها افزایشی معادل ۱.۶ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته، افزایشی ۹.۲ درصدی داشته است.

همچنین بر اساس محاسبات کارشناسان دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گرانترین قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در آبان ماه در منطقه یک پایتخت بوده با ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بود که نسبت به آبان ماه سال گذشته، رشد ۴.۷ درصدی داشته و در این میان، مناطق ۲۲ گانه تهران، کمترین نرخ رشد را نشان می دهد.

از سوی دیگر ارزانترین محله پایتخت در آبان ماه، منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بوده است. با این حال بیشترین رشد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در آبان ماه امسال نسبت به آبان ماه پارسال را منطقه ۵ تهران با رشد ۱۶.۵ درصدی تحربه کرده است.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین اقبال خریداران مسکن در ماه گذشته را نسبت به منطقه ۵ تهران اعلام کرده اند که بر این اساس، ۱۷ درصد سهم خرید و فروش بازار مسکن را این منطقه از پایتخت به خود اختصاص داده است. در بخش دیگری از آمار دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی  آمده است  ۹ هزار و ۴۶۲ اجاره نامه در آبان ماه به امضا رسیده که کاهش ۹.۸ درصدی نسبت به مهر ماه امسال و ۲۰.۲ درصدی نسبت به آبان ماه سال گذشته داشته است. در این میان، متوسط قیمت اجاره نامه به صورت مجموع رهن و اجاره در تهران ۲۸ هزار و ۷۳۰ تومان بود که نسبت به مهرماه کاهش ۱.۶ درصدی داشته است؛ اما نسبت به آبان ماه سال گذشته (۹۵) مستأجران را با رشد چشمگیر ۲۲.۷ درصدی مواجه کرده است.

بر این اساس، کاهش ۲۰.۲ درصدی تعداد قراردادهای اجاره در آبان ماه امسال در برابر افزایش ۱۸.۱ درصدی تعداد معاملات خرید و فروش مسکن نشان می دهد تقریبا بخش اعظمی از مستأجران در سال گذشته توانسته اند با استفاده از انواع تسهیلات مسکن، خانه دار شوند و تنها بخش بسیار اندکی (۲.۱ درصد) به دلیل افزایش بسیار زیاد نرخ اجاره بها در سال جاری نتوانسته اند مسکن تهیه کرده و احتمالا در مناطقی خارج از محدوده آماری پایتخت به دلیل ارزانتر بودن اجاره بها سکنی گزیده اند.

 

نقش دلالان در گرانی مسکن

 

همچنین براساس اعلام منابع رسمی در دو ماهه فصل پائیز حجم خرید و فروش و معاملات مسکن در تهران و کشور سیر صعودی داشته و کارشناسان هم اعلام کرده‌اند افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم امسال، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اتفاق افتاده است. در این شرایط شاید با افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت رونق نسبی ایجاد شود اما در طولانی مدت  کسادی بازار مسکن را به دنبال خواهد داشت؛ چرا که در حال حاضر قیمت خانه در حد توان بسیاری از متقاضیان مسکن نیست و در این شرایط حتی وام مسکن نیز نتوانسته است باری از دوش آنها بردارد. کارشناسان عمده ترین دلیل رونق مسکن همراه با گرانی را وجود دلالان عنوان می کنند و معتقدند این رویه غلط باعث شده تا هر گاه از رونق بازار مسکن سخن به میان آوریم بلافاصله شاهد گرانی باشیم.


برای اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ، صنعتی ، حوادث و قیمتهای لحظه ای ارز ، دلار ، طلا و سکه اینجا کلیک کنید.


دانستنیهای حقوقی

درباره شهرکهای صنعتی

سرگذشت کارآفرینان

نکات مهم درباره انبار

ارز ، دلار ، طلا و سکه

اقتصادی ، صنعتی ، حوادث


املاک صنعتی پایتخت

 املاک صنعتی پایتخت 

 جامعترین مرکز اطلاعات املاک در کشور  

 جاده مخصوص کرج (لشگری) ، جاده قدیم کرج (فتح) 

 مرکز شهر ، غرب تهران 

 خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل: 

 انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه 

انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ، فروشگاههای اینترنتی

انبار ، کالاهای تجاری ، بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی

کارخانجات تولیدی ، غذایی ، دارویی ، صنعتی ، شیمیایی

مطبخ ، کترینگ آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، تالار و باغ تالار ، باغ و باغچه

تجاری ، تعمیرگاه مجاز ، نمایندگی ، کارواش ، گاراژ

اداری ، دفترکار ، سالن فیلمبرداری ، کنفرانس ، همایش

انبار روباز ، انبار سنگ ، کاشی ، سرامیک ، مصالح و آهن آلات ، دپوی خودرو

زمینهای کشاورزی و صنعتی ...

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳ – ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

 ۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹ افشار 

نیازمند املاک اداری ، تجاری ، صنعتی شما جهت

 رهن و اجاره یا خرید و فروش در جاده مخصوص کرج ، جاده قدیم کرج ، مرکز شهر و غرب تهران هستیم.             

    (  به مابسپارید ازما بخواهید  )  

 ( درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره ملکتان تماس حاصل نموده یا مشخصات را به شماره 09122967839 واتساپ یا تلگرام نمایید ) 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال