امروز ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری

بازنگری در قانون ماده 100 شهرداری‌ها ضروری است

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری با تاکید بر ضرورت بازنگری در قانون ماده 100 شهرداری‌ها، از وقوع سالانه 100 هزار تخلف ساختمانی در کشور خبر داد.

محمدحسن پیرزاده در جمع فرمانداران، بخشداران، شهرداران و اعضای شوراهای شهر در قزوین با بیان اینکه همه باید در مسیر قانون حرکت کنند، اظهار کرد: همه اعمال شهروندان باید بر اساس قانون باشد تا با این همه تخلف روبه‌رو نشویم.

وی ادامه داد: اگر حاکمیت قانون در جامعه کامل باشد، نباید ۱۴ هزار پرونده تخلفات ساختمانی در دیوان عدالت اداری وجود داشته باشد.

 

یک‌پنجم پرونده‌های وارده به دیوان، تخلفات ساختمانی است

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری افزود: یک‌پنجم پرونده‌های واردشده به دیوان، تخلفات ساختمانی است و درخصوص سایر پرونده‌ها، احکام قطعی و اجرا شده یا هنوز اجرا نشده است.

وی تاکید کرد: نیازمند تغییر نگرش در اعمال ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها هستیم تا به صورت اساسی و ریشه‌ای بتوانیم تخلف در این حوزه را بخشکانیم.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پیرزاده با بیان اینکه چند کار از جمله اصلاح قانون، اصلاح روش و دیدگاه‌ها در دستور کار دیوان عدالت اداری است، عنوان کرد: هرچند شاید قانون اشکالاتی داشته باشد اما گاهی در اجرا هم با مشکلاتی مواجهیم و این موضوع که سالانه حدود یکصد هزار تخلف در حوزه ساختمان در کشور صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد نیازمند برنامه‌ریزی هستیم تا نگذاریم پرونده‌ای تشکیل شود.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها مکلفند از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری کنند، اضافه کرد: رویکرد کنونی در حال تغییر است و از این پس توجه به تبصره ۷ ماده ۱۰۰ باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

 از ساخت و سازهای بی‌ضابطه جلوگیری شود

مدیرکل حقوقی  و امور مجلس دیوان عدالت اداری گفت: باید هزینه‌های تخلف در ساخت و ساز توسط مالک، مامور شهرداری و مهندس ناظر که به وظیفه خود عمل نمی‌کند، پرداخت شود نه آن که نظام، هزینه تخلف را متقبل شود.

وی اظهار کرد: در آخرین نشست با وزارت کشور و شهرداران، نسبت به جلوگیری از ساخت و ساز بی‌ضابطه تاکید شده است و همه باید آن را مورد توجه قرار دهند.

پیرزاده گفت: این موضوع که شهرداری درآمد و منابع مالی ندارد، نباید بهانه‌ای برای موافقت و انتظار برای تخلف باشد تا از این راه درآمد کسب کند. با آسیب‌شناسی‌های بسیاری که انجام شده است، درصدد ریشه‌یابی علت افزایش تخلفات ساختمانی هستیم.

وی ادامه داد: بیش از ۲۱۶ هزار حکم ماده ۱۰۰ در دیوان عدالت اداری صادر شده که هنوز به مرحله اجرا در نیامده و مشکلات حقوقی و اختلافات زیادی را موجب شده است.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری اظهار کرد: از طریق هماهنگی با مجلس شورای اسلامی، دیوان عدالت اداری و شهرداری باید در قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها بازنگری شده و برخی موارد آن اصلاح شود تا شاهد کاهش مشکلات در این بخش باشیم.

وی بیان کرد: لایحه تخلفات ساختمانی توسط دولت در حال تدوین است و شورای عالی استان‌ها نیز کمک می‌کند از طریق لایحه درآمدهای شهری و عوارض جایگرین، دیگر بهانه‌ای برای تخلف در ماده ۱۰۰ نباشد.

پیرزاده گفت: پشتوانه هر حکمی که در دیوان عدالت اداری داده می‌شود، یک حقوقدان است اما اگر بتوانیم برخی قوانین را در حوزه عوارض اصلاح کنیم، بسیاری از چالش‌ها کاهش می‌یابد.

وی در خصوص هزینه‌کرد شوراهای شهر در خارج از محدوده جغرافیایی خود افزود: شوراها همانطور که برای کسب درآمد محدودیت جغرافیایی دارند، در هزینه‌کرد آن هم باید در محدوده شهر خودشان این کار را انجام دهند تا دچار مشکلات حقوقی نشوند زیرا توجیهی برای کمک به خارج از محدوده شهری نیست.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: از نظر قانونگذار با محدودیت‌هایی مواجهیم که باید با ارزش افزوده، ساماندهی نظام‌مندی در حوزه درآمدی شهرداری‌ها ایجاد شود همچنین در این مسیر لازم است از تصمیمات خلاف قانون تا حد ممکن جلوگیری شده تا از تشکیل پرونده خلاف در دیوان عدالت اداری نیز جلوگیری شود.


برای اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ، صنعتی ، حوادث و قیمتهای لحظه ای ارز ، دلار ، طلا و سکه اینجا کلیک کنید.


دانستنیهای حقوقی

درباره شهرکهای صنعتی

سرگذشت کارآفرینان

نکات مهم درباره انبار

ارز ، دلار ، طلا و سکه

اقتصادی ، صنعتی ، حوادث


املاک صنعتی پایتخت

 املاک صنعتی پایتخت 

 جامعترین مرکز اطلاعات املاک در کشور  

 جاده مخصوص کرج (لشگری) ، جاده قدیم کرج (فتح) 

 مرکز شهر ، غرب تهران 

 خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل: 

 انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه 

انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ، فروشگاههای اینترنتی

انبار ، کالاهای تجاری ، بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی

کارخانجات تولیدی ، غذایی ، دارویی ، صنعتی ، شیمیایی

مطبخ ، کترینگ آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، تالار و باغ تالار ، باغ و باغچه

تجاری ، تعمیرگاه مجاز ، نمایندگی ، کارواش ، گاراژ

اداری ، دفترکار ، سالن فیلمبرداری ، کنفرانس ، همایش

انبار روباز ، انبار سنگ ، کاشی ، سرامیک ، مصالح و آهن آلات ، دپوی خودرو

زمینهای کشاورزی و صنعتی ...

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳ – ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

 ۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹ افشار 

نیازمند املاک اداری ، تجاری ، صنعتی شما جهت

 رهن و اجاره یا خرید و فروش در جاده مخصوص کرج ، جاده قدیم کرج ، مرکز شهر و غرب تهران هستیم.             

    (  به مابسپارید ازما بخواهید  )  

 ( درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره ملکتان تماس حاصل نموده یا مشخصات را به شماره 09122967839 واتساپ یا تلگرام نمایید ) 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال