امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

گزارش «حمایت» از تاثیرات مثبت استفاده از پیمان‌های پولی دوجانبه در اقتصاد کشور

حذف دلار از مبادلات تجاری جدی تر شد

اعتیاد آمریکا به تحریم ها و استفاده ابزاری از دلار، انگیزه برای استفاده از ارزهای ملی یا همان پیمان پولی دوجانبه را افزایش داده و حذف دلار در برنامه بسیاری از کشورها از جمله روسیه، هند و چین قرار گرفته است. ایران نیز در کنار این کشورها از سال های گذشته حذف تدریجی دلار را دستور کار قرارداده و هرچند این روند تا کنون به کندی صورت گرفته است، اما تازه ترین اظهارات رئیس کل بانک مرکزی نشان می دهد انگیزه برای استفاده از پیمان های پولی دو جانبه و حذف دلار افزایش پیدا کرده است. عبدالناصر همتی به تازگی در پایان سفر خود به مسکو گفت: «در حال حاضر ۲۵ درصد از مبادلات میان دو کشور بر مبنای پول ملی انجام می شود که رقم کمی است و ما به دنبال آن هستیم این رقم را بالا ببریم.» همچنین در چند مدت اخیر اظهار نظرهای مشابه این چنینی از مقامات مسئول بیشتر شنیده شده است.

 حذف دلار از مبادلات تجاری کشور یکی از توصیه های همیشگی کارشناسان بوده است و حالا با تشدید فشار از سوی آمریکا این مساله بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است. استفاده ازدلار آسیب های زیادی به اقتصاد کشور وارد کرده است که از مهمترین آن می توان به «تاثیرگذاری آن بر تورم» و «اثرات روانی آن» اشاره کرده؛ موضوعی که در ماجرای نوسانات اخیر ارزی مشاهده کردیم.  در شرایط کنونی آمریکا در حال استفاده از دلار به عنوان یک سلاح است ودر این شرایط حذف دلار در مبادلات تجاری نه تنها توسط ایران بلکه توسط دیگر کشورها اجتنا‌ب‌ناپذیر خواهد بود.


برای اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ، صنعتی ، حوادث و قیمتهای لحظه ای ارز ، دلار ، طلا و سکه اینجا کلیک کنید.


دانستنیهای حقوقی

درباره شهرکهای صنعتی

سرگذشت کارآفرینان

نکات مهم درباره انبار

ارز ، دلار ، طلا و سکه

اقتصادی ، صنعتی ، حوادث


املاک صنعتی پایتخت

 املاک صنعتی پایتخت 

 جامعترین مرکز اطلاعات املاک در کشور  

 جاده مخصوص کرج (لشگری) ، جاده قدیم کرج (فتح) 

 مرکز شهر ، غرب تهران 

 خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل: 

 انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه 

انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ، فروشگاههای اینترنتی

انبار ، کالاهای تجاری ، بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی

کارخانجات تولیدی ، غذایی ، دارویی ، صنعتی ، شیمیایی

مطبخ ، کترینگ آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، تالار و باغ تالار ، باغ و باغچه

تجاری ، تعمیرگاه مجاز ، نمایندگی ، کارواش ، گاراژ

اداری ، دفترکار ، سالن فیلمبرداری ، کنفرانس ، همایش

انبار روباز ، انبار سنگ ، کاشی ، سرامیک ، مصالح و آهن آلات ، دپوی خودرو

زمینهای کشاورزی و صنعتی ...

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳ – ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

 ۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹ افشار 

نیازمند املاک اداری ، تجاری ، صنعتی شما جهت

 رهن و اجاره یا خرید و فروش در جاده مخصوص کرج ، جاده قدیم کرج ، مرکز شهر و غرب تهران هستیم.             

    (  به مابسپارید ازما بخواهید  )  

 ( درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره ملکتان تماس حاصل نموده یا مشخصات را به شماره 09122967839 واتساپ یا تلگرام نمایید ) 

 

   ایران به دنبال حذف دلاراز روابط تجاری با مسکو

عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی با اشاره به برنامه های بانک مرکزی برای استفاده از پیمان‌های پولی دو جانبه گفت: «به دنبال آن هستیم این رقم را بالا ببریم و به تدریج دلار را از روابط تجاری خود حذف کنیم.»

همتی با بیان اینکه ایران و روسیه در تهران توافق کردند که حجم تجارت خود را افزایش دهند، افزود: «برای تحقق این امر نیاز به پشتیبانی سیستم بانکی دو کشور است که با توجه به اظهارات رییس بانک مرکزی روسیه، هیچ مانعی برای گسترش و توسعه روابط بانکی میان تهران و مسکو وجود ندارد.»

وی ادامه داد: «سفر من بعد از مذاکرات و توافقات خوب روسای جمهوری ایران و روسیه در تهران انجام گرفت؛ چرا که در آن نشست مقرر شد روسای بانک مرکزی دو کشور برای تسهیل روابط مالی دو جانبه در حوزه بانکی با یکدیگر دیدار کنند.جلسه خوبی با رئیس بانک مرکزی روسیه داشتم و برای توسعه همکاری‌های بانکی نقشه راهی ترسیم شده است.» رئیس بانک‌مرکزی خاطرنشان کرد: «براساس این نقشه راه، روابط کارگزاری میان بانک‌های مرکزی ایران و روسیه گسترش خواهد یافت و مبادله براساس پول ملی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.» همتی تاکید کرد: «در حالی که آمریکا، تهران و مسکو را تحریم می‌کند شرایطی وجود دارد تا روابط خود را بر اساس دوجانبه گسترش دهیم و بر فشار‌ها چیره شویم.»

 

  تاثیرگذاری حذف دلار بر کاهش نرخ تورم

یکی از اثرات مثبت حذف دلار تاثیرگذاری آن بر کاهش نرخ تورم است.  یکی از دلایلی که شاید کمتر در خصوص افزایش نرخ تورم مورد بحث قرار گرفته است مشکل وابسته بودن اقتصاد به دلاراست که سبب تورم شدید به نام تورم وارداتی می شود. به عنوان مثال آمریکا هر کالایی را که نیاز داشته باشد برای خرید آن دلار چاپ می کند و با یک برگه کاغذ و بدون هیچ محتوا و تقریبا رایگان از کشورهای دیگر کالا به کشور خود وارد می کند، لذا این چاپ دلار صادرات تورم و فقر به کشورهای دیگر است.

وقتی دلار امریکا وارد اقتصاد ایران می‌شود، کشور باید متناسب با این دلارو برای استفاده از آن،  ریال چاپ  کند که تبدیل دلار به ریال است.  این چاپ ریال حجم نقدینگی را افزایش می‌دهد، از طرفی چون تولید متناسب با این حجم از نقدینگی افزایش پیدا نمی‌کند، در نتیجه سبب تورم و افزایش قیمت می شود.

 

  کاهش اثر  روانی دلار بر بازار

یکی دیگر از اثرات مثبت حذف دلار، کاهش اثرات روانی آن بر بازار است. در حال حاضر 97 درصد از حجم معاملات در بازار ثانویه شکل می‌گیرد و تنها سه درصد در بازار آزاد ارز است. این در حالی است که همین سه درصد اندک نیز به دلیل اثرات روانی توانست بر کل وضعیت اقتصاد و بازار کشور تاثیرگذار باشد.

‌اکبر ابدالی محمدی، عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور در این باره گفت: «یکی از دلایل تورم اثر روانی دلار بر اقتصاد ایران است، طبق آماری که مسئولین می دهند حدود 97درصد از حجم دلاربا قیمت بازار ثانویه و حدود8 هزار تومان در حال گردش است و حدود 3درصد دلاری که در دست مردم است با قیمت بالای 16هزار تومان تبادل می‌شود، ولی به دلیل اثر روانی دلار بر جامعه این 3درصد دلاری که با قیمت بالا تبادل می شود بیشتر از97 درصدی که در بازار ثانویه به فروش می‌رسد به چشم می خورد و باعث ایجاد دل نگرانی است؛ از نظر اقتصادی گران شدن دلار موجود در دست مردم صرفا اثر روانی است.»

امروزه خیلی از کشورهای جهان برای حذف امپراطوری دلار بر اقتصادشان و رفع نگرانی از تحریم‌های دلاری امریکا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند. کارشناسان یکی از راه حل های مشکلات فعلی اقتصاد کشور و همچنین یکی از مهمترین راهکارهای شکست تحریم های آمریکا را پیمان های پولی دو جانبه عنوان می کنند.

نتیجه تصویری برای اجاره انبار

املاک صنعتی پایتخت جامع ترین مرکزاطلاعات املاک در کشور 

جاده مخصوص و قدیم کرج ، مرکز شهر ، غرب تهران، مرکز شهر ،

خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل : 

انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه ، انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ،

فروشگاههای اینترنتی ، انبار کالاهای بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی ، کارخانجات تولید غذایی و صنعتی ،

کترینگ آشپزخانه صنعتی ، تالار و باغ تالار ، باغ  و باغچه ، تعمیرگاه ، کارواش ، نمایندگی ، سالن فیلمبرداری و همایش ، 

انبار سنگ کاشی سرامیک مصالح و آهن آلات ، زمینهای  کشاورزی و صنعتی.

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳  –  ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹  افشار

(درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره مشخصات را به شماره 09122967839  واتساپ یا تلگرام نمایید)

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال