امروز ۰۱ آبان ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۱ آبان ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

 

اخبار کوتاه

ورود بازار مسکن به دوره چند ساله رکود

هادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تلاطمات اخیر بازار مسکن و آینده پیش روی این بازار در کلانشهرها، گفت: متأسفانه قیمت مسکن در یک سال اخیر، پس از چند سال رکود این بازار، افزایش چشمگیر و چندبرابری داشت و این مسئله موجب شد که خانواده ها به ویژه زوج ها جوان، قادر به خرید مسکن در کشور به ویژه تهران نباشد.  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه در اقتصاد کشور این مسئله وجود دارد که اگر قیمت محصولی بالا رفت، قیمت آن دیگر به مقدار زیاد پایین نمی آید و این مسئله موجب شده که بازار همواره در تلاطم باشد، در بحث قیمت مسکن نیز این موضوع در گذشته اثبات شده که در صورت افزایش قیمت، نرخ مسکن کاهش چشمگیر نمی یابد. وی گفت: به نظر من قیمت مسکن تا پایان سال جاری کاهش خواهد داشت، اما تنزل قیمت محسوس نخواهد بود و تنها درصدی کاهش می یابد، البته برخی نیز معتقد هستند که با اعمال تحریم های جدید آمریکا در آبان ماه، قیمت مساکن در کشور پایین می آید. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت در بازار مسکن، پیش بینی می شود که این بازار برای دوره ای چند ساله بار دیگر وارد رکود شود، زیرا قیمت ها آنقدر بالا رفته که خانواده ها توان خرید مسکن را ندارند.

 

دونرخی کردن بنزین از سوی دولت ممنوع است

 عبدالله سامری، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر احتمال دونرخی شدن بنزین تا پایان سالجاری، گفت: به هیچ‌وجه موضوع دونرخی شدن بنزین نه از سوی دولت و نه مجلس مطرح نیست.

وی افزود: طبق مصوبه مجلس و براساس قانون بودجه سال 97، دولت موظف شده تا نرخ بنزین را تا پایان سالجاری ثابت نگه دارد و هرگونه تغییر و یا افزایش قیمت بنزین ممنوع و خلاف مصوبه مجلس شورای اسلامی است. نماینده مردم خرمشهر در مجلس با تأکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین موجب می‌شود تا تورم در قیمت انواع کالاهای اساسی بیشتر شود، اظهار داشت: نمایندگان مردم در مجلس با هرگونه تغییر و یا افزایش قیمت بنزین در شرایط فعلی مخالف‌اند. سامری تصریح کرد: ما هم در مجلس می‌پذیریم که قیمت بنزینی که به مردم در کشور عرضه می‌شود، واقعی نیست و با قیمت واقعی آن فاصله بسیاری دارد، اما در شرایط فعلی هرگونه افزایش قیمت و یا دونرخی کردن آن به صلاح کشور نیست و موجب فشار بیشتر به اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه می‌شود.

 

بانک مرکزی قیمت دینار عراقی را مدیریت کند

 زهرا سعیدی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:بانک مرکزی باید افزایش تقاضا برای دینار عراقی را در بازار مدیریت کند. وی با تاکید انتقاد از نرخ کاذب دینار گفت:بانک مرکزی تصمیماتی برای ایجاد آرامش در بازار ارز اتخاذ کرده و در این راستا مقرر شده دغدغه های کارشناسی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای کاهش قیمت ارز و ایجاد ثبات در بازار را پیگیری کند. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:همانطور قیمت دلار در حال حاضر کاذب است قیمت سایر ارزهای دیگر در کشور مانند دینار نیز بصورت حبابی بالا رفته و کاهش  نرخ ارز در مدت اخیر نیز نتوانسته قیمت ها را منطقی کند و باید ریزش نرخ ارز ادامه یابد. نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در هر صورت برای رونق فعالیت های اقتصادی باید ثبات به بازار ارز بازگردد البته منطقی شدن قیمت ارز اولویت نخست است. سعیدی مبارکه در ادامه گفت و گوی خود با خانه ملت، تصریح کرد: تامین ارز مورد نیاز زائرین اربعین حسینی(ع) یکی از اولویت های اساسی این روزهای کشور محسوب می شود چرا که در این ایام زائران برای هزینه های ضروری نیازمند تامین دینار عراقی هستند. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود:بانک مرکزی باید افزایش حجم تقاضا برای دینار عراقی را در بازار مدیریت کند تا زائرین اربعین حسینی(ع) در سفر به کشور عراق با مشکل روبرو نشوند. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:براساس مولفه های اقتصادی قیمت ارز در حال حاضر غیرواقعی است در این راستا باید بانک مرکزی اقدامات لازم را برای تامین دینار زائرین اربعین حسینی(ع) به قیمت مناسب انجام دهد.

 

تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت تا ‌ آبان

یک مقام آگاه در بانک مرکزی از تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت و انتقال پیام‌رسانی مالی بین بانکی به سامانه‌ای دیگر تا قبل از اعمال تحریم‌های آبان خبر داد.

یک مقام آگاه در بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس، درخصوص برنامه بانک مرکزی برای ادامه ارتباطات بانکی بعد از اعمال تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا، اظهارداشت: در حوزه پیام‌رسان مالی باتوجه به مشکلاتی که ممکن است سوئیفت برای ایران به وجود بیاورد، به دنبال جایگزین کردن این سامانه با سامانه‌ای دیگر هستیم. وی افزود: بانک مرکزی در حال فراهم کردن زمینه فعالیت سیستم بانکی برای دوران بعد از اعمال تحریم‌های آمریکاست و امیدواریم این تلاش‌ها به نتیجه برسد و نگرانی از بابت ابزار پیام‌رسان مالی پس از ۱۳ آبان وجود نداشته باشد.

 

یارانه مهرماه پنجشنبه واریز می شود

سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد: نود و دومین مرحله پرداخت یارانه نقدی در ساعت 24 پنجشنبه (بیست و ششم مهرماه) به حساب سرپرستان خانوارها واریز می شود. مبلغ یارانه دریافتی هر یک از مشمولان دریافت یارانه نقدی همانند نوبت های گذشته 455 هزار ریال است. افزون بر یارانه ها، افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امدادامام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور نیز پنجشنبه این هفته واریز می شود که بلافاصله امکان برداشت آن وجود دارد. یارانه نقدی در چارچوب قانون هدفمندی یارانه ها از آذرماه 1389 تاکنون به مردم پرداخت می شود. دولت ماهانه 34 هزار میلیارد ریال یارانه به مردم پرداخت می‎‎ کند که حدود 20 هزار میلیارد ریال آن از محل افزایش قیمت‎‎ حامل های انرژی غیر از برق تامین و بقیه براساس قانون از بودجه عمومی برداشت می‎‎شود.

 

بسته حمایتی ۳۴ هزار میلیارد تومانی دولت از صنایع

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران از در راه بودن بسته حمایتی ۳۴ هزار میلیارد تومانی دولت از صنایع خبر داد.

جمشید عدالتیان ، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دولت تصمیم دارد مبلغی در حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان به صورت وام با بهره‌ ۱۰ درصدی در اختیار صنایع قرار دهد.

وی به آنچه که خواسته‌ صنایع است اشاره کرد و گفت: اغلب صنایع بدهی معوقه به بانک‌ها داشته و خواستار تنفس یک‌ ساله هستند که فعلا بتوانند بدون بهره، بدهی خود را بپردازند چراکه در حال حاضر سرمایه در گردش مورد نیازشان سه چهار برابر شده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: علاوه‌ بر این درخواست دیگر آنها، تعلیق مالیات بر ارزش افزوده حداقل به مدت یک سال است و این که تسهیلات را با شرایط ساده در اختیارشان بگذارند تا این صنایع قدرت رشد پیدا کنند.

عدالتیان با اشاره به این‌که هنوز جزئیات بسته حمایتی که دولت می‌خواهد ارائه دهد به طور رسمی ابلاغ نشده است، اظهار کرد: آنچه که تصویب شده ۳۴ هزار میلیارد تومان است که قرار است  به صورت وام با بهره ۱۰ درصدی پرداخت شود. اما باید منتظر باشیم تا ببینیم جزئیات چه هستند چراکه طرح‌ها زمانی که عملی شده و به بازار می‌رسند، ممکن است شرایط‌شان به کلی عوض شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: فشار یک ضرب بر تولیدکنندگان وارد می‌شود و اصناف هم آنچه که تعهد کرده بودند را نمی‌پردازند لذا تعلیق مالیات بر ارزش افزوده حداقل به صورت یکسال می‌تواند کمک کننده باشد. این‌ها می‌تواند کمک به ارز نیمایی که صادراتی است نیز باشد تا سریع‌تر ارز برای تهیه مواد اولیه در اختیار صنایع کوچک و متوسط قرار گیرد.

وی اعلام کرد که به عنوان نمونه، خود ما شش ماه است که منتظر دریافت مقدار کمی ارز هستیم تا بتوانیم مواد اولیه وارد کنیم و خود را سرپا نگه داریم.

 

رشد ۱۷ درصدی صادرات

سازمان راهداری جدیدترین آمار از وضعیت ترانزیت و صادرات و واردات کالا در شش ماهه نخست سال جاری را اعلام کرده که بر این اساس واردات کاهش و صادرات افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌های موجود، در شش ماهه ابتدایی سال ۹۷ مجموعا حدود ۹۲۴ هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی کشور وارد شده و در طول همین مدت سه میلیون و ۷۱۰ هزار تن کالا از مرزهای ایران صادر شده است. به این ترتیب و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته صادرات ۱۷ درصد رشد کرده و واردات هشت درصد کاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای موجود مرز بازرگان سهمی ۵۶ درصدی در واردات کالا داشته و در این حوزه رتبه نخست را از آن خود کرده است و پس از آن دو مرز میرجاوه و خسروی با ۱۰ درصد در رتبه‌های بعدی هستند. در حوزه صادرات نیز همچنان مرز بازرگان با ۲۶ درصد رتبه نخست را دارد و پس از آن مرز میلک با ۱۴ و دوغارون با ۱۱ درصد در رده‌های بعدی هستند.

در طول این مدت همچنین ۲۴۱ هزار مسافر با ۳۶ هزار دستگاه وسیله نقلیه از طریق مرزهای زمینی وارد ایران شده‌اند که در این حوزه اتوبوس ۲۰ درصد، مینی‌بوس ۱۵ درصد و سواری ۶۵ درصد عملکرد را به خود اختصاص دادند. در طول این مدت همچنین ۲۴۳ هزار نفر با ۳۵ هزار وسیله نقلیه از ایران خارج شده‌اند که همچنان سواری با ۶۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

 

آبونمان تلفن ثابت روی قبوض لحاظ نمی شود

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: مشترکان تلفن ثابت در قبض دوره هشتم یعنی آبان ماه آبونمان پرداخت نخواهند کرد. محمدرضا بیدخام ضمن اشاره به مصوبه دیوان عدالت اداری مبنی بر حذف آبونمان مشترکان تلفن ثابت افزود: بدون شک حذف آبونمان ضرر و زیان بسیاری به شرکت مخابرات وارد می کند.

وی همچنین اظهارداشت: شرکت مزبور اعتراض خود را در این خصوص به دیوان عدالت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده است. این مقام مسئول گفت: شرکت مخابرات جدا از پیگیری اعتراض خود در این زمینه فرآیندهای مصوبه دیوان جهت اجرا را نیز در دستور کار خود دارد. وی افزود: شرکت مخابرات ملزم به اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر حذف آبونمان هزینه تلفن ثابت است. بیدخام تصریح کرد: حذف آبونمان تلفن ثابت یک فرآیند فنی و حقوقی دارد که باید طی شود.

وی ادامه داد: مصوبه دیوان عواقب خیلی بدی برای صنعت مخابرات دارد بنابراین در ارائه خدمات به مشترکان خلل وارد خواهد کرد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: حذف آبونمان در ظاهر به نفع مردم ولی در حقیقت به زیان آنان است چون سرویس رسانی این مجموعه را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی همچنین در مورد عودت آبونمان دریافتی از مشترکان طی چند سال گذشته یادآور شد: این یک خسارت 800 تا 1000 میلیارد تومانی به صنعت مخابرات است.

 

اعطای وام با سپرده گذاری رونق گرفت

ایستگاه جدید جذب نقدینگی

رشد شتابنده نقدینگی یکی از چالش های بزرگ اقتصاد کشورمان است و این مساله باعث شده تا در یکسال گذشته آسیب های شدیدی متوجه اقتصاد کشور شود که نمونه آن را در التهابات بازار ارز، سکه، مسکن، خودرو و سایر بازارها مشاهده کردیم. در این میان توصیه برخی کارشناسان برای جذب نقدینگی های سرگردان، افزایش نرخ سود بانکی بوده است؛ موضوعی که اگرچه به صورت رسمی مورد پذیرش بانک مرکزی قرار نگرفته است، اما بر اساس اظهارات برخی مدیران شعب بانکی به صورت تلویحی مورد قبول قرار گرفته است. گزارش ها حاکی از این است که تعداد بانک هایی که در حال پرداخت سودهای بالاتر از نرخ 15 درصد قانونی هستند در حال افزایش است واین رقم بر اساس اعلام منابع رسمی به 18 و حتی 23 درصد هم می رسد. در روزهای اخیر نیز پیشنهاداتی برای اعطای وام با سپرده گذاری مطرح شده که با توجه به شرایط آن به نظر می رسد که با استقبال زیادی همراه باشد. تلاش برای جذب نقدینگی ها در بانک ها در شرایطی است که در هفته های اخیر تب و تاب بازار ارز از بین رفته و فضای نااطمینانی از سود بازارهای موازی پیش آمده و در این شرایط به نظر می رسد بانک ها ایستگاه جدید برای جذب نقدینگی های سرگردان باشند.

بازار سپرده گیری و اعطای وام های مبتنی بر سپرده در نظام بانکی رونق گرفته است. بانکها از هر تلاشی برای جذب سپرده های مردم فروگذار نمی کنند و با مجوزهای چراغ خاموشی که برخی از آنها از سیاستگذار پولی و ارزی کشور دریافت کرده اند، در میدان جذب سپرده ها جولان

 می دهند. آنگونه که برخی فعالان بانکی می گویند، بانک مرکزی به تعدادی از بانکها که وضعیت صورت های مالی به نسبت مناسب تری در مقایسه با سایر همتایانشان دارند، اجازه داده تا در سقف های مشخص تعیین شده به جذب سپرده بپردازند و در مقابل سودهای جذابی را به مردم ارائه دهند. اگرچه در این میان بانکها بیشتر راغب به جذب سپرده های بزرگ بوده و ترجیح می دهند نرخ های سود جذاب را برای مشتریان خاصشان بگذارند.

 

 نااطمینانی از بازار ارز

بر اساس گزارش منابع رسمی، باجه نشینان می گویند مقامات ارشد بانکشان توانسته اند مجوزهایی را از بانک مرکزی برای جذب سپرده با نرخ های جذاب دریافت کنند و همین امر سبب شود بخشی از نقدینگی بازار به شعب سرازیر گردد؛ چرا که اکنون بازارهای موازی که البته قابلیت نقدشوندگی بالایی هم دارند از تب و تاب افتاده و امیدی برای سودهای بالا در آنها خیلی وجود ندارد. واقعیت آن است که در جریان تب و تاب ارزی بسیاری از سپرده گذاران ترجیح داده اند پول های خود را از بانک هایی که حداکثر ۱۵ درصد و در خوشبینانه ترین حالت برای سپرده های کلان تر ۱۸ درصد را در نظر گرفته بودند بیرون بکشند و آنها را روانه بازارهایی همچون سکه و ارز کنند که بعضاً تا ۲۰۰ درصد نیز به سرمایه سود  تعلق گرفت. هرچند که از سوی دیگر تورم و افزایش لجام گسیخته قیمت کالا و خدمات در همین سود بالای سرمایه گذاران در بازارهای نقدشونده نیز سهیم شد و تنها شیرینی لحظه ای سود بالا برای سرمایه گذاران به جای ماند اما به مرور قیمت های کالا و خدمات که با تاخیر بیشتری نمود افزایشی خود را در جیب مردم نشان می دهد از شیرینی سودهای به دست آمده کاست.

 

 گزینه های جدید بانک ها برای جذب نقدینگی

یکی از روش هایی که بانکها در جذب سپرده مشتریان این روزها ترغیب می کند، اعطای وام بدون ضامن و با نرخ های سود بسیار پایین به نوعی قرض الحسنه است که از سوی برخی بانکها اعمال می شود. آنها به مشتریانی که سپرده های خود را نزد این بانکها می سپارند این آوانس را می دهند که بتوانند بدون ضامن تا ۷۰ درصد مبلغ سپرده خود را وام ۴ درصد دریافت کنند اما اینجا دیگر خبری از سودهای بالا نیست بلکه سود اعمال شده برای این سپرده ها ۷ درصد تعیین شده است.

یکی از متصدیان بانکی گفت: «اگر مشتری بخواهد در ازای سپرده خود وام از بانکها دریافت کند باید سپرده خود را با نرخ ۷ درصدی و اعداد و ارقامی در همین حول و حوش به شعب بسپارد و تا سقف ۷۰ درصد سپرده خود را وام دریافت کند که ضوابط و دستورالعمل های مرتبط با آن کاملا مشخص است.» وی افزود: «مشتریان برای دریافت اینگونه وام ها ۴ درصد کارمزد مرسوم نظام بانکی را می پردازند و در مقابل از وام بهره مند می شوند ضمن اینکه برای سپرده خود هم سود می گیرند.»

افزایش نرخ سود بانکی به گفته کارشناسان اگرچه آسانترین راه برای جذب نقدینگی های سرگردان است اما این مساله مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان است. کارشناسان مخالف، سود بالای بانکی را «ضد تولید» عنوان می کنند و معتقدند در این شرایط انگیزه ای برای سرمایه  گذاری در تولید وجود نخواهد داشت. این در شرایطی است که شهریور ماه سال گذشته نرخ سود بانکی به 15 درصد کاهش یافت و البته به دلیل نبود برنامه مشخص روانه بازارهای موازی شد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال