امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

 

کمبودی در بازار برنج نداریم/ سال قبل ۶۰۰ هزار تن برنج مازاد وارد شد

مدیر کل غلات و محصولات اساسی گفت: سال قبل یک میلیون ۶۰۰ هزار تن برنج به کشور وارد شده که ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن بیشتر از نیاز بازار است و هیچ کمبودی در بازار برنج کشور وجود ندارد؛ با این وجود ذخایر استراتژیک برنج  مطمئنی نیز پیش بینی شده است.

کمبودی در بازار برنج نداریم/ سال قبل 600 هزار تن برنج مازاد وارد شد

کمبودی در بازار برنج نداریم/ سال قبل 600 هزار تن برنج مازاد وارد شد

فرامک عزیز کریمی مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت تولید برنج در سال جاری اظهار کرد: کشت برنج به تازگی در استان های مازندارن و گیلان آغاز شده اما اینکه بخواهیم درباره میزان دقیق برنج پیش بینی کنیم زود است زیرا عوامل دیگری مانند شرایط جوی در این ارتباط تاثیر دارد.

وی افزود: تا به امروز 120 هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت برنج رفته است که این رقم افزایش می یابد و سابقه داشته است که 440 هزار هکتار از اراضی شمال کشور به زیر کشت این محصول باشد اما این امکان وجود دارد که میزان تولید برنج در سال جاری 10 تا 20 درصد افزایش یابد.

 

دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی توهم برخی سودجویان است/ ادامه واردات برنج با ارز 4200 تومانی

توزیع 2300 تن برنج و شکر تنظیم بازاری در فروشگاه های زنجیره‌ای تهران

 

برنج ایرانی گران شد/ قیمت انواع برنج در بازار

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: عدم وجود تنش آبی در سال جاری به دلیل افزایش بارشها، به طور قطع راندمان تولید برنج را افزایش میدهد و پیش بینی شده است که سال خوبی را برای تولید این محصول تجربه کنیم.

عزیز کریمی در پاسخ به اینکه آیا سیل باعث از بین رفتن محصول برنج کشاورزان گلستانی شده است گفت: سیل در مناطقی مانند آق قلا آمده است که کشست برنج در آنجا انجام نمیشد.

وی اظهار داشت: سالانه به طور معمول 2 میلیون تن تا 2 میلیون و 100 هزار تن تولید برنج در کشور وجود دارد که به در نظر گرفتن مصرف 3 میلیون تن تا 3 میلیون و 100 هزار تنی مصرف برنج در کشور، یعنی حدود 65 تا 70  درصد برنج مورد نیاز کشور در داخلی تولید می شود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه میزان واردات برنج  در سال گذشته بیشتر از نیاز بازار بوده است گفت: سال قبل یک میلیون 600 هزار تن برنج به کشور وارد شده است که 500 تا 600 هزار تن بیشتر از نیاز بازار است و هیچ کمبودی در بازار برنج کشور وجود ندارد؛ با این وجود ذخایر استراتژیک برنج  مطمئنی نیز پیش بینی شده است.

ادامه اختصاص یارانه بذر برنج در سال جاری

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هزینه تولید برنج تا این مرحبه تولید 20 درصد افزایش داشته است  ادامه داد: در بخش های که مربوط به دولت است هزینه های تولید افزایش نیافته است به طوری که بذور مورد نیاز زارعان را به صورت یارانه ای در اختیار آنها قرار می‌گیرد و قیمت کود های شیمیایی نیز ثابت مانده است اما در بخش های دیگری مانند اجاره ماشین آلات کشاورزی، کشاورزان افزایش قیمت را تجربه کرده اند.

 

وی درباره احتمال اجازه کشت برنج در استان های جدیدی از کشور با توجه به وضعیت  بارش مناسب در سال جاری گفت: کارگروه ملی سازگاری با کم آبی درباره اعمال ممنوعیت برنج تصمیم گیری کرده است تا کشت برنج منحصر به دو استان باشد و در استان های دیگر به تدریج کم شود تا به طور کامل قطع گردد و در صورتی که قرار باشد تغییری در این مصوبه صورت گیرد باید مجددا ابلاغ شود.

وضعیت تولید نخود به عنوان حبوبات جایگزین گوشت مناسب است

عزیز کریمی همچنین در واکنش به حذف ارز 4200 تومانی واردات حبوبات، درباره وضعیت تولید این محصولات در کشور گفت: تولید نخود که معمولا به عنوان جایگزینی برای گوشت به حساب می آید 270 تا 280 هزار تن تولید می شود که بخش عمده مصرف کشور را تامین می کند اما در تولید عدس سالانه حدود نیمی از  نیازکشور از طریق واردات تامین می شود.

وی افزود: سالانه حدود 80 هزار تن عدس در کشور تولید و 80 تا 100 هزار تن از این محصول وارد میشود؛ با توجه به اینکه کانادا تولید کننده بزرگ این محصول در دنیا است بیشتر کسری این بخش از این کشور وارد میشود.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال