امروز ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

در جلسه تودیع و معارفه رییس سازمان امور مالیاتی تاکید شد

اخذ مالیات از فعالیت‌های سفته بازانه

اخذ مالیات از فعالیت های سفته بازانه مدتی است در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفته است و قوانین جدید برای دریافت مالیات از سکه، ارز، خودرو و مسکن وضع شده است. در روزهای اخیر جزییاتی از چگونگی دریافت مالیات از دارندگان سکه های پیش فروش شده اعلام شده که بر اساس آن از افرادی که 20 سکه و بیشتر از آن خریداری کرده اند به ازای هر سکه به ترتیب از 150 تا 250 هزار تومان مالیات اخذ می شود. همچنین کلیات طرح مالیات بر عایدی مسکن در کمسیون اقتصادی مجلس نیز تصویب شده است و از خریدارانی که به قصد غیرمصرفی و با انگیزه سرمایه گذاری اقدام به خرید مسکن کرده اند مالیات دریافت می شود. روز گذشته در جلسه تودیع و معارفه رییس سازمان امور مالیاتی خبرهایی در این خصوص اعلام شد. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی در این مراسم با بیان اینکه مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زای اقتصادی در دستور کار دولت است از تحقق 97 درصدی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال گذشته خبر داد. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز که در این جلسه حضور داشت با اعلام آخرین برنامه های مجلس برای افزایش پایه های مالیاتی در کشور رقم های اعلام شده 40 هزار میلیارد تومانی فرار مالیاتی را غیرواقعی و رقمی بیش از این مقدار عنوان کرد. مجموع اظهاراتی که در این جلسه بیان شد تاکید دولت و مجلس بر مقابله با درآمدهای حاصل از فعالیت دلالی از طریق مالیات را نشان می داد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه قصد مقابله با مردم را نداریم گفت: «باید بدانیم تنها حداکثر کردن درآمد مالیاتی مدنظر نیست و ما نمی‌خواهیم پول زور بگیریم و مالیات حق است.  مودیان خوش حساب و خوش عملکرد را حق نداریم شکنجه کنیم و مالیات بیشتری از آنها بگیریم و باید به دنبال وصول مالیات حقه باشیم.»وی با بیان اینکه در سال ۹۷ معادل ۱۰۹ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق شد گفت: «باید به سمتی برویم که بودجه مبتنی بر نفت را به بودجه مبتنی بر مالیات و درآمدهای سالم تغییر دهیم. مالیات باید به سمت الکترونیکی شدن حرکت کند و رییس جمهور عنوان کرد که بحث توسعه باید پیگیری شود.»دژپسند تصریح کرد: «روابط چهره به چهره در نظام مالیاتی باید به حداقل برسد و سیستم باید در این بخش عمل کند. انتطار این است که تا پایان دولت دوازدهم مالیات الکترونیک حتما محقق شود و الکترونیکی شدن مقدمه هوشمندسازی مالیات ستانی است. موضوع دیگر رابطه بین مالیات و رشد اقتصادی است و اگر مالیات از جایی بالاتر برود اثر منفی بر تولید خواهد داشت.»

 

   افزایش پایه های مالیاتی در دستور کار

وی گفت: «ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید نباید متوقف شود. اگر نفت در مسیر زنجیره ارزش وارد شود، پایه‌های مالیاتی رشد خواهند داشت و به جای اینکه نفت را به صورت خام بفروشیم، آن را در زنجیره ارزش به کالای نهایی تبدیل کنیم.»وزیر اقتصاد ادامه داد: «بحث افزایش درآمدهای مالیاتی در سیاست‌های اصل 44 مطرح شده و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است. وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که نظام مالیاتی هوشمند نشود، نیروی انسانی در مرکز کار قرار دارد و البته نیروی انسانی رکن اصلی وصول درآمدهای سالم مالیاتی است.»

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه، حفظ ارزش پول ملی  به عنوان یک ناموس برای همه است، گفت: «اگر صادرکنندگان ارز را برنگردانند، در اقتصاد کشور و نرخ ارز تاثیر منفی خواهد داشت ولی خوشبختانه در این زمینه عملکردها مناسب بوده است‌.»وی با بیان اینکه، باید راهکارهای عملی برای مقابله با فرارهای مالیاتی را بیابیم و به سمت افراد صاحب دانش دست نیاز دراز کنیم،  افزود: «برای کمک به مدیریت اقتصادی و در جنگ اقتصادی که قرار داریم باید وارد شویم و لباس کار بپوشیم و به جنگ تحریم های ظالمانه و اعتلای نظام رفته و در این راستا حرکت کنیم.»وزیر اقتصاد گفت: «قرار بود تا پایان خرداد ماه لایحه جامع اصلاح مالیات‌های مستقیم آماده شود. یک برنامه جامعی تهیه شده که دولت بتواند موضوع رونق تولید را محقق کند و قرار است در جلسه ای با مجلس، عملکرد دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار را بررسی کنیم. بهبود این فضا می‌تواند به روان شدن فعالیت‌های کسب و کار در کشور منجر شود.»وی در ادامه گفت: «موضوع معیشت نیز نیازمند برخورد فعال است و پیشنهاداتی را به رییس جمهور ارایه کردیم و البته در کنار آن موضوع کنترل تورم مطرح است.»

 

جزییات برنامه های مالیاتی مجلس

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه کلیات طرح مالیات بر عایدی مسکن در این کمیسیون به تصویب رسیده است، گفت: «اخیرا سرپرست سازمان مالیاتی به مجلس اعلام کرد که دولت طرح جامعی برای بحث مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار دارد که ما در مجلس به ایشان گفتیم اگر در بازه زمانی کوتاه این لایحه به مجلس برسد، طرح عایدی مالیات مسکن را با آن هماهنگ می کنیم.»

وی افزود: «کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان امور مالیاتی با اجماع نظر با سرعت به موضوع صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی رسیدگی کردند. در حال حاضر این طرح برای بررسی در شورای نگهبان قرار دارد که طبق آخرین اخبار به‌زودی ایرادات برطرف و به صحن علنی ارجاع می‌شود.»پور ابراهیمی گفت: «ایراد شورای نگهبان درخصوص لایحه صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی برطرف شده و این بحث هم در هفته‌های آینده به تصویب خواهد رسید.»وی ادامه داد: «اگر دستگاهی طبق قانون مکلف بود لینک مالیاتی را برای اجرایی شدن طرح جامع در اختیار سازمان قرار دهد؛ اما امتناع کرده است، باید سازمان امور مالیاتی با جایگاه قانونی خود با آنها برخورد کند در غیر این صورت مجلس ورود خواهد کرد.»رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «کاهش ۵ واحد درصد مالیات‌های تولیدی از جمله مواردی است که مجلس روی آنها تأکید داشت.»پورابراهیمی با اشاره به راه اندازی پایه های جدید مالیاتی گفت: «در این زمینه موضوع مالیات بر درآمد خانوارها مطرح است. احیای این پایه مالیاتی که در ۱۰۰ کشور دنیا اجرایی می شود بسیار ساده است.»رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: «اظهارنامه های مالیاتی می تواند در داده های ورود و خروجی افراد مستقر شود. این امر مانند مالیات بر تراکنش های بانکی، شدنی است.»

 

   مالیات در یک قدمی مسکن

طرح مالیات بر عایدی سرمایه با محوریت بخش مسکن حدود دو سال است که در مجلس بررسی می‌شود؛ هرچند این طرح مخالفانی هم بین نمایندگان و مسئولان دولتی دارد که نگرانند به تشدید شرایط رکودی در بخش مسکن منجر شود.با این حال موافقان می‌گویند که مهمترین هدف این قانون پیشنهادی، جلوگیری از معاملات سفته‌بازانه‌ای است که به طور مکرر، قیمت مسکن و خودرو را افزایش می‌دهد.

مدتی قبل محمد اسلامی،  وزیر راه و شهرسازی  در جلسه‌ای که با اعضای کمیسیون عمران مجلس برگزار شد، از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد.

هرچند جزییات بیشتری از این موضوع اعلام نشد اما به هر حال این موافقت تلویحی، نوعی همسویی دولت و مجلس در طرح مالیات مسکن محسوب می‌شود.

طبق اعلام سرپرست قبلی سازمان امور مالیاتی، این سازمان هم اکنون در حال بررسی وضع مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک، طلا، ارز و خودرو است. محمدقاسم پناهی گفته که با توجه به ساختار اجرایی کشور، فرهنگ اجتماعی و زیرساخت‌های اطلاعاتی می‌توان تصمیم گرفت که این مالیات قابلیت اجرایی پیدا کند. وی ابراز امیدواری کرده به زودی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه تدوین شود.رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم درخصوص همکاری دولت و مجلس در این طرح گفته که سرپرست قبلی سازمان مالیاتی به مجلس اعلام کرد که دولت طرح جامعی برای بحث مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار قرار دارد و ما نیز در مجلس به اعلام کردیم که اگر در بازه زمانی کوتاه این لایحه به مجلس برسد، طرح عایدی مالیات مسکن را با آن هماهنگ می‌کنیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال