امروز ۰۸ تیر ۱۴۰۱
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۸ تیر ۱۴۰۱
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

۸ عادت ساده و سالم برای باهوش‌تر شدن

اگر قصد دارید بهره هوشی خود را افزایش دهید، این عادات ساده و سالم می‌توانند به‌واقع شما را باهوش‌تر کنند.

تست هوش

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از عصر ایران، اگر قصد دارید از زمان خود حداکثر استفاده را ببرید، اقدامات لازم باید به طور طبیعی در شما شکل بگیرند و چیزهای که به طور طبیعی در شما شکل می‌گیرند مواردی جز عادت‌های شما نیستند. خوشبختانه می‌توانید آنها را با تمرین، اندکی تلاش بیشتر و اختصاص زمان توسعه دهید.

در ادامه با ۸ عادت که برای ایجاد تغییرات بهتر در زندگی خود باید آنها را تمرین کنید، بیشتر آشنا می‌شویم.

زمانی را برای مطالعه روزانه اختصاص دهید

احتمالا این توصیه را بارها و بارها شنیده‌اید. هر فرد موفقی از این توصیه پشتیبانی می‌کند زیرا فقط محتوایی که مصرف می‌کنید شما را باهوش‌تر نمی‌کند بلکه فرآیند خواندن نیز در این زمینه موثر است. 

در زمان مطالعه تامل می‌کنید، تجزیه و تحلیل انجام می‌دهید و روی یک موضوع خاص تمرکز می‌کنید. به همین ترتیب تمام توجه و تمرکز خود را به آن اختصاص می‌دهید.

ممکن است متوجه نباشید اما در واقع از این طریق مغز خود را آموزش می‌دهید تا به مدت طولانی‌تری روی کارهای پیچیده تمرکز کند.

با استفاده مداوم از شبکه‌های اجتماعی، تحریک مغز شما به‌شدت کاهش می‌یابد. شما به طور مداوم و هر چند ثانیه یا چند دقیقه یک بار آن را در معرض محتوای جدید قرار می‌دهید. اکنون وقتی تلاش می‌کنید برای مدت طولانی‌تری روی چیزی – مطالعه، انجام کار، یا تکمیل پروژه – متمرکز باشید، مغز شما به همان سطح از تحریک تمایل دارد که به‌پایان‌رساندن وظیفه را چالش‌برانگیز می‌کند. این دلیلی است که یک صدای کوچک اعلان از تلفن همراه حواس شما را پرت می‌کند. مغز شما به آن محرک عادت کرده است. اما می‌توانید با تبدیل‌کردن مطالعه روزانه به یک عادت، هر چند به میزان کم، این شرایط را تغییر دهید.

برای این کار می‌توانید حتی از کتابخوان‌های الکترونیکی و اپلیکیشن‌های مرتبط استفاده کنید.

آموخته‌های خود را مرور کنید

اگر زمان زیادی را برای مطالعه اختصاص دهید اما اطلاعات فراگرفته شده را به یاد نیاورید، چه سودی خواهد داشت؟

با انبوهی از افکار که در سر انسان وجود دارند، داده‌های جدید که از منبعی جدید آموخته‌اید، به راحتی می‌توانند گم و فراموش شوند. این دلیلی است که مردم به‌راحتی فراموش می‌کنند. همان طور که می‌توانید یک مهارت جدید را از طریق تمرین مداوم بیاموزید، می‌توانید آن چه را مطالعه کرده‌اید با مرورکردن فرابگیرید. از این رو حداقل ۲۰ دقیقه در روز را صرف مرور آموخته‌های خود کنید. این کار را به یک عادت تبدیل کنید.

این به حفظ اطلاعات و داده‌هایی که برای قبولی در یک آزمون یا مصاحبه فراگرفته‌اید، کمک خواهد کرد. همچنین می‌توانید از آن برای به خاطر سپردن حقایق به منظور ارائه نظرات بهتر حین گفت‌وگو با دیگران استفاده کنید. این بر شخصیت شما نیز تاثیر می‌گذارد و دیگران نیز شما را فردی باهوش در نظر می‌گیرند.

ایده‌های خود را پیگیری و مدیریت کنید

پیگیری ایده‌هایی که دارید، مورد دیگری است که می‌تواند به شما در باهوش‌تر شدن کمک کند. نویسندگان بزرگ و افراد خلاق همواره این کار را انجام می‌دهند.

ایده‌ها می‌توانند در هر زمانی به سراغ شما بیایند؛ در زمان دوش‌گرفتن، هنگام پژوهش درباره یک موضوع به صورت آنلاین یا شاید زمانی که در حال کار روی یک پروژه هستید. فرض کنید که یک وبلاگ را مدیریت می‌کنید و روی یک پروژه دانشگاهی کار می‌کنید و سه ایده مختلف بر اساس پروژه خود دارید. بلافاصله آنها را یادداشت کنید.

نه‌تنها ایده خود را بلکه توضیحی کوچک درباره آن و این را که چگونه می‌خواهید از آن استفاده کنید، یادداشت کنید. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است یک ایده ارزشمند و پول‌ساز در ذهن شما شکل بگیرد.

زمان خود را هوشمندانه مدیریت کنید

در شرایطی که فناوری به‌سختی کار می‌کند تا انجام کارها را برای ما آسان‌تر کند، یک چیز را برای ما بسیار دشوار کرده و آن توانایی ما در مدیریت زمان است. بیشتر افراد حتی زمانی که می‌دانند بهتر است کار بهتری انجام دهند، به تماشای ویدئوها یا گشت و گذار در وب ادامه می‌دهند.

بهترین روش برای جلوگیری از این شرایط توجه به موارد زیر است:

- اهداف خود را روی کاغذ یادداشت کنید

- بر این اساس برنامه‌ریزی کنید

- اولویت‌بندی موارد را انجام دهید

- آماده‌کردن فهرست کارهایی که باید انجام دهید در ابتدای روز یا پیش از آن که بخوابید را به یک عادت تبدیل کنید

به این ترتیب شما به طور دقیق می‌دانید چگونه از زمان خود در طول روز استفاده کنید. این می‌تواند به پیشگیری از هدررفت زمان در شبکه‌های اجتماعی و در عوض، انجام کارها منتج شود.

ورزش کنید

انجام ورزش به مدت ۳۰ دقیقه در روز نه‌تنها ظاهر زیباتری به شما می‌بخشد، بلکه در تقویت سلامت و باهوش‌تر شما نیز موثر است.

ورزش روزانه به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت عروقی بدن را افزایش داده و وضوح ذهنی و هوش شما را بهبود می‌بخشد. افزون بر این، زمانی که اکسیژن و خون بیشتری به مغز می‌رسد به تقویت سلامت شناختی کمک می ‌کند.

هر چه روز را با انرژی بیشتری آغاز کنید، می‌توانید بهره‌وری بیشتر در طول روز را انتظار داشته باشید.

۸ عادت ساده و سالم برای باهوش‌تر شدن

روز خود را با وظایف متنوع پر کنید

این احتمال وجود دارد که کارهای یکنواخت را دوست نداشته باشید. هیچ فردی و حتی مغز شما نیز به یکنواختی علاقه‌ای ندارد.

وقتی به طور مداوم زمان بیشتری را صرف یک کار یا پروژه می‌کنید، مغز شما کسل شده، دچار استرس می‌شود و در نهایت کند می‌شود. از این رو هر روز خود را با انواع مختلف وظایف و کارها پر کنید. از این طریق مغز شما یک دوره استراحت حیاتی برای ریکاوری و پیشگیری از بروز بی‌حوصلگی را در اختیار دارد. این در نهایت به مغز کمک می‌کند تا در طول روز در مواجهه با مشکلات مختلف عملکرد بهتری داشته باشد.

درک عمیق‌تری از موضوعات ایجاد کنید

بیشتر مردم روی یک پروژه کار می‌کنند تا در اسرع وقت آن را به پایان برسانند یا فقط مطالعه می‌کنند تا آزمون پیش روی خود را با موفقیت پشت بگذارند. اما زمانی که پایه بهتر و درک عمیق‌تری از موضوع داشته باشید، انجام آن چند برابر آسان‌تر می‌شود. این به شما در رسیدن به راه‌حل‌های سریع و حتی رفع مسائل پیچیده کمک می‌کند.

مهارت جدیدی فرا بگیرید

وقتی چیزی برای دنبال‌کردن دارید، از زمان اضافه و اوقات فراغت خود عاقلانه‌تر استفاده می‌کنید.

به عنوان نمونه اگر در حال یادگیری نقاشی هستید، زمانی که وقت شما آزاد است، به جای تماشای تلویزیون می‌توانید آن را صرف نقاشی‌کشیدن کنید.

اگر در حال یادگیری مهارت جدیدی نیستید، می‌توانید فراگیری یک زبان جدید، نواختن یک ساز، عکاسی، آشپزی و هر چیز دیگری را که به آن علاقه دارید، مد نظر قرار دهید. این نه‌تنها به صرف کارآمدتر زمان کمک می‌کند، بلکه موجب می‌شود باهوش به نظر برسید.


اثر رد معامله فضولی
معامله ای که به موجب آن شخصی غیر از مالک مال، بدون داشتن سمت قانونی، اقدام به انجام معامله نسبت به مال غیر کند، معامله فضولی نامیده می شود.
معامله فضولی معامله ای است که به موجب آن شخصی غیر از مالک مال، بدون داشتن سمت قانونی، اقدام به انجام معامله نسبت به مال غیر کند.چنین معامله ای در قانون مدنی، غیرنافذ اعلام شده است. یعنی در صورت تنفیذ مالک، معامله صحیح و در صورت رد مالک، معامله باطل خواهد بود.ماده ۲۴۷ قانون مدنی در این باره بیان کرده است: «معامله به مال غیر جز به عنوان ولایت یا وصایت یا وکالت نافذ نیست؛ ولو اینکه صاحب مال باطناً راضی باشد. ولی اگر مالک یا قائم‌مقام او پس از وقوع معامله آن را اجازه داد، در این صورت معامله صحیح و نافذ می شود.»هرگاه مالک پس از اطلاع از انجام معامله فضولی، قصد رد معامله را داشته باشد، باید عدم رضایت خود (رد معامله) را با ابراز هر لفظ یا فعلی که دلالت بر عدم رضای او نسبت به معامله فضولی دارد، اعلام کند.
گاهی اوقات مالک صراحتاً معامله را رد می کند؛ به طور مثال اظهارنامه ارسال می کند.گاهی اوقات نیز ممکن است مالک به طور ضمنی، معامله فضولی را رد کند؛ مانند آن که پس از اطلاع از انجام معامله فضولی، مال مورد معامله را به غیر منتقل کند.به هر صورت پس از آن که مالک، معامله فضولی را رد کرد، معامله باطل می شود.واضح است که رد معامله فضولی دارای آثار حقوقی میان مالک و اصیل و نیز فضول خواهد بود.

 رابطه مالک و اصیل در معامله فضولی
به گزارش عدالت سرا، اصیل، طرف قرارداد عقد فضولی است. اگر فضول مال مورد معامله را به اصیل تسلیم نکرده باشد، آثار معامله فضولی متوجه اصیل نیز خواهد شد، اما قطعا اصیل، غاصب محسوب نمی شود و آثار غصب نیز بر وی جاری نمی شود.این در حالی است که با توجه به آن که معامله باطل شده، اصیل موظف است از عهده خساراتی که بر مالک وارد شده است، برآید.اما اگر فضول، مال مورد معامله را به اصیل تسلیم کرده باشد، اصیل علاوه بر جبران خسارات فوق الذکر، موظف است که مورد معامله را با جبران ضرر ناشی از نقص یا عیب و … به مالک برگردانده و اگر عین مال تلف شده باشد، موظف است مثل یا قیمت روز تادیه مال را به مالک تسلیم کند. در ای نصورت علاوه بر اثر معامله فضولی، آثار غصب نیز شامل اصیل می شود.

 رابطه اصیل و فضول در معامله فضولی
در رابطه حقوقی میان اصیل و فضول دو فرض متصور است.
1- اگر اصیل، به انجام معامله فضولی آگاه باشد و با این قصد معامله را انجام داده باشد، فقط حق استرداد ثمن پرداختی را دارد؛ چراکه آگاهانه معامله فضولی را انجام داده است. (قاعده اقدام)
2- اما اگر اصیل به انجام معامله فضولی آگاه نباشد، علاوه بر آن که استحقاق مطالبه ثمن پرداختی را دارد، می تواند برای مطالبه خسارات و غرامات خود، به فضول مراجعه کند.
غرامات به معنای خسارت یا ضرر و زیان مالی است که فضول باید بابت جبران خسارت به اصیل پرداخت کند.هم چنین اگر اصیل به دلیل انجام این معامله، مجبور به طرح دعوا و پرداخت هزینه دادرسی شود، می تواند تمامی این هزینه ها را از فضول مطالبه کند.ماده ۳۹۱ قانون مدنی مقرر کرده است «در صورت مستحق‌ للغیر درآمدن کل یا بعض از مبیع، بایع باید ثمن مبیع را مسترد دارد و در صورت جهل مشتری به وجود فساد بایع باید از عهده غرامات وارده بر مشتری نیز برآید.»
همچنین دیوان عالی کشور در رای وحدت رویه شماره ۸۱۱ مورخ اول تیر سال 1400 در ارتباط با غرامات این چنین اعلام نظر کرده است: «با عنایت به مواد ۳۹۰ و ۳۹۱ قانون مدنی، در موارد مستحق للغیر درآمدن مبیع و جهل خریدار به وجود فساد، همان گونه که در رای وحدت رویه شماره ۷۳۳ مورخ 15 مهر سال 1393 هیات عمومی دیوان عالی کشور نیز بیان شده است، فروشنده باید از عهده غرامات وارده به خریدار از جمله کاهش ارزش ثمن برآید. هرگاه ثمن وجه رایج کشور باشد، دادگاه میزان غرامت را مطابق عمومات قانونی مربوط به نحوه جبران خسارت از جمله صدر ماده ۳ قانون مسئولیت مدنی مصوب سال ۱۳۳۹، عنداللزوم با ارجاع امر به کارشناس و بر اساس میزان افزایش قیمت (تورم) اموالی که از نظر نوع و اوصاف مشابه همان مبیع هستند، تعیین می‌کند و موضوع از شمول ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ خارج است …» با عنایت به رای وحدت رویه فوق الاشاره می توان این گونه بیان کرد که تعهد فضول به پرداخت قیمت واقعی مال مورد بحث، منوط به دریافت وجه رایج کشوری است؛ لذا اگر بخشی از وجه را دریافت کرده باشد، مکلف به پرداخت غرامت نسبت به همان میزان است. همچنین در تعیین میزان جبران خسارت، شاخص بانک مرکزی نقشی نداشته و ملاک عمل، قیمت روز امثال مبیع موضوع معامله فضولی از طریق کارشناسی است.نکته قابل توجه این است که اگر نسبت به مال غیر، معاملات متعدد فضولی انجام شود، هر یک از طرف های اصیل صرفاً می تواند به فضول معامله فضولی خود مراجعه کند.

 رابطه مالک و فضول در معامله فضولی
در ارتباط با رابطه میان مالک و فضول دو حالت وجود دارد:
1- اگر فضول مال مورد معامله را تصرف نکرده باشد، صرفاً از باب مسئولیت مدنی در مقابل مالک مسئول است و باید از عهده خسارات وارده جهت انعقاد معامله فضولی و اثبات بطلان آن ازجمله خسارات دادرسی و … برآید.
2- اما اگر فضول بر مورد معامله استیلا یافته باشد، در این صورت علاوه بر آثار معامله فضولی، عمل غصب نیز انجام شده است و مالک می تواند علاوه بر جبران خسارات، برای استرداد عین و منافع و در صورت تلف شدن مال، مثل یا قیمت آن به فضول مراجعه کند.

اخبار ارز ، دلار ، طلا و سکه اینجا کلیک کنید.


 اخبار اقتصادی ، صنعتی ، حوادث اینجا کلیک کنید.


 اطلاعات عمومی دانستنیها آیا میدانید اینجا کلیک کنید.


 دانستنیهای حقوقی اینجا کلیک کنید. 


نکات مهم درباره انبار اینجا کلیک کنید.


درباره شهرکهای صنعتی اینجا کلیک کنید.


 برای ثبت آگهی رایگان و تبلیغات خرید و فروش املاک و مستغلات اینجا کلیک کنید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال