امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
لایحه افزایش سرمایه از محل صرف سهام تایید شد / تکلیف شرکت‌ها
توسط شورای نگهبان:
شورای نگهبان لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی یا فرابورسی از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم را مغایر با شرع مقدس و قانون اساسی تشخیص نداد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی یا فرابورسی از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم در جلسه فوق‌العاده شورای نگهبان گفت: در مصوبات دو فوریتی، شورای نگهبان زمان زیادی برای بررسی ندارد و باید ظرف مدت ۲۴ ساعت اظهارنظر کند و به همین دلیل جلسه فوق العاده برگزار شد.

وی افزود: هدف دولت از لایحه فوق این است که شرکت‌های دولتی یا تحت کنترل دولت بتوانند سرمایه‌های خرد تزریق شده به بورس را جذب کرده و از این طریق فعالیت‌ها را تقویت کنند و از طرف دیگر سرمایه‌های مردم بدون نگرانی به سمت شرکت‌هایی هدایت شود که دارای فعالیت مفید اقتصادی هستند.

طحان نظیف ادامه داد: براساس این مصوبه اولاً شرکت‌های بورسی و فرابورسی که دولتی بوده و یا به نحوی دولت نسبت به آنها کنترل دارد، موظف شدند تأمین منابع مالی از طریق بازار سرمایه را از محل افزایش سرمایه به روش صرف سهام با سلب حق تقدم از سهامداران و عرضه عمومی انجام دهند. ثانیاً همه شرکت‌ها اعم از دولتی و غیردولتی در صورتی که اقدام به افزایش سرمایه از طریق فوق کنند، مشمول مشوق‌های مالیاتی خواهند شد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال