امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

نظر وزیر اقتصاد درباره وضعیت بورس با امید به آینده/ زمان نامشخص سومینETF

وزیر اقتصاد با اعلام نامشخص بودن زمان پذیره نویسی سومین صندوق ETF ،گفت : نوسان دو سه روز اخیر بورس را نمی توان به عنوان کف جدید تلقی کرد و اکثر تحلیلگران ، آینده رو به رشد را پیش بینی می کنند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درباره وضعیت بورس که با ریزش های سنگین شاخص به کانال 1.4 میلیون واحدی نزول کرده، گفت : نمی‌توانم نوسانات دو سه روز اخیر بازار سرمایه را  به عنوان کف جدید اعلام کنم. چرا که همواره نواسانات متناسب با شرایط اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر به نظر اکثر تحلیلگران حرفه ایی، وضعیت بازارسرمایه رو به رشد خواهد بود.

وی با اعلام اینکه هنوز زمان عرضه و پذیره نویسی سومین صندوق ETF  دولتی مشخص نشده و بعد از تکمیل بررسی‌ها اعلام می شود، ادامه داد: تفاهم نامه تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه هم در حال انجام است و الزام بازارگردانی شرکت‌های بورسی تا اواسط هفته آینده، کاملا اجرا می‌شود .

دژپسند با اشاره به جبران کسری بودجه شش ماه گذشته از طریق فروش اوراق و واگذاری سهام شرکت‌ها به ارزش ۳۳ هزار میلیارد تومان ، افزود: هفته آینده جلسه فوق‌العاده‌ کمیته سیاست‌گذاری ارزی برای بررسی پیشنهادات بخش خصوصی برگزار خواهد شد. لایحه اصلاح قانون مالیات مستقیم هم در دستور کار دولت است .

براساس این گزارش ، با وجود مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر الزام همه شرکت های بورسی و فرابورسی به معرفی بازار گردان ، ١٥٦ شرکت بورسی تاکنون اقدامی برای اجرای این مصوبه نکرده اند و ١٤ ناشر از جمله شرکت بزرگ خصوصی ، کتباً اعلام کرده اند قصدی برای معرفی بازارگردان ندارند .

دیدگاه مدیر نظارت بر بورس ها درباره قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با توجه به تجربه گذشته و دغدغه عدم امکان کنترل زنجیره گفت: تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی فاقد منطق اقتصادی و مغایر با قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید است .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن خدابخش درخصوص تصمیم وزارت صنعت مبنی بر تعیین کف و سقف قیمت برای محصولات فولادی در بورس کالا به سنا گفت: بر اساس ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، دولت مکلف است کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری خارج کند و تنها استثنایی که این قانون قایل شده بحث دارو بوده بنابراین هر کالایی که در بورس پذیرفته شده از دایره قیمت گذاری خارج است .

وی افزود: طبق ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، کالاهایی که در بورس های کالایی به عنوان بازار متشکل، سازمان یافته و تحت نظارت پذیرفته می شوند و مورد داد و ستد قرار می گیرند، الزاماً طبق قوانین و مقررات حاکم بر آن بورس ها عرضه شده و مورد معامله قرار می گیرند و تا کنون سیاست شورای عالی بورس و سازمان بورس مبتنی بر رعایت اصل عرضه و تقاضا و رقابت در معاملات بوده است. با احتساب سهام عدالت ۵۰ میلیون سهامدار داریم و قاعدتاً اگر محصولات فولادی در بورس کالا مشمول قیمت گذاری دستوری شوند، ممکن است سود شرکت ها کاهش پیدا کند و در اثر این سهامداران متضرر شوند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اعضای هیات مدیره شرکت هایی که ممکن است محصولات آنها مشمول قیمت گذاری شوند باید طبق قوانین و مقررات عمل کرده و حافظ منافع سهامدارانی باشند که از طرف آنها نمایندگی می کنند. از طرف دیگر اگر دولت بنا دارد یارانه ای برای اقشار خاصی تخصیص دهد باید به آن بودجه اختصاص دهد. علاوه بر این چون دولت هم مالیات از محل سود شرکت ها دریافت می کند با کاهش سودآوری شرکت های بورسی، درآمد دولت هم از محل دریافت مالیات کاهش پیدا خواهد کرد.

خدابخش توضیح داد: با توجه به تجربه گذشته، دغدغه مهم دیگر این است چون در خارج از سیستم شفاف بورس کالا امکان کنترل تمام زنجیره وجود ندارد اثربخشی قیمت گذاری برای مصرف کننده نهایی محسوس نخواهد بود و از نظر مقرراتی و منطق اقتصادی نیز تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا به هیچ وجه مورد قبول نیست . لذا تصمیم گیران و سیاستگذاران حتما باید این  نکته را مد نظر داشته باشند. اثر هر تصمیمی بر بازار سرمایه مخصوصاً در مقطع کنونی که بازار از بحث های سیاست بین المللی هم برکنار نیست باید سنجیده تر بررسی و سپس تصمیم گیری شود .

 

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس اعلام کرد:

درخواست از وزارت اقتصاد و توصیه به هیات مدیره : مدیرعامل بورس تغییر نکند

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس از ارسال نامه به وزارت اقتصاد و توصیه به هیات مدیره بورس مبنی بر عدم تغییر مدیرعامل شرکت بورس تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن علیزاده با اشاره به اطلاع از شایعات روزهای اخیر از جمله تغییر مدیرعامل شرکت بورس تهران به قدس آنلاین گفت: این موضوع هر چند به صورت مستقیم به شورای عالی بورس مربوط نیست اما با توجه به لزوم حفظ و حراست حقوق سهامداران و اثر این نوع موارد در بازار سرمایه از وظایف ذاتی در جایگاه نظارت بر بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: بنابراین توصیه به دوستان ( هیات مدیره جدید و 7 نفره بورس تهران که فردا اولین جلسه را برگزار می کند) این است که در شرایط کنونی بازار دست به چنین تغییراتی نزنند. چون عده‌ای می خواهند با تغییرات این چنینی، بازار را ملتهب کنند و سرمایه مردم را به خطر بیاندازند و گروکشی کنند که از چشم شورای عالی بورس و مجلس دور نخواهد ماند .

این نماینده مجلس افزود: دیروز هم نامه‌ای در این رابطه به وزارت اقتصاد ارسال و اعلام در شرایط کنونی و در این مقطع نباید تغییری در جایگاه مدیریتی شرکت بورس تهران رخ دهد. کاری هم با اسامی اشخاص ندارم اما در این شرایط به هیچ عنوان با تغییر در عرصه مدیریتی موافق نیستم . چرا که هرگونه تغییر در بازار مطمئن چیزی جز آسیب رساندن به بازار در شرایط کنونی در پی نخواهد داشت.

علیزاده افزود: اینکه عده ای سعی در ایجاد نابسامانی بازار دارند و با فروش بیش از حد و ایجاد صف فروش و عرضه آبشاری سهام سعی در ایجاد فضای منفی در بازار دارند تا به خواسته خود مبنی بر راضی‌کردن تمام ارکان یک مجموعه برای تغییر مورد نظر دست یابند را به جد پیگیری و متخلفین از سوی مجلس به قوه قضائیه معرفی خواهند شد.

 
عضو شورای عالی بورس:

وزیر اقتصاد و شورای عالی بورس پیگیر تخلف وزارت صنعت شدند

عضو شورای عالی بورس با اشاره به یکی از مشکلات رایج دولت ها در پایان دوره دوم چهار ساله همانند تصمیم جدید وزارت صنعت از پیگیری وزیر اقتصاد و این شورا به تخلف وارده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شاهین چراغی با اشاره به تصمیم جدید وزارت صنعت درخصوص تعیین کف و سقف قیمت برای محصولات فولادی در بورس کالا به همفکران گفت: از ابتدای انقلاب تا امروز این چنین رانتی توزیع نشده بود و چنین اتفاقی یک فاجعه بزرگ برای اقتصاد است. وزیر اقتصاد به این موضوع ورود کرده و پیگیری ها برای جلوگیری از اجرای این مصوبه در حال اجرا است. شورای عالی بورس هم بطور جدی موضوع را پیگیری می کند.

وی با طرح سوال با اجرای این قیمت گذاری  دستوری در بورس کالا بطور تقریبی چه قدر رانت ایجاد می شود؟ افزود: اکنون قیمت ورق فولاد در بورس کالا حدود 12 تا 13 هزار تومان است که در بازار آزاد با نرخ های حداقل 22 هزار تومان فروخته می شود. این مصوبه کارکرد بورس کالا را هم زیر سوال برده است. دولت به جای کنترل نقدینگی ،راهکاری کاملا اشتباه را انتخاب کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بانک مرکزی در 6 سال اول دولت تدبیر و امید عملکرد خوبی نداشت، عدم کنترل نقدینگی در آن دوره و افزایش سپرده گذاری در بانک ها، امروز خود را در ساختار اقتصاد نشان می دهد. دولت هم به جای درمان و رفع مشکل بدترین گزینه را انتخاب کره است. در دو سال اخیر بانک مرکزی تلاش کرده تا عملکرد خوبی داشته باشد و مشکلات را برطرف کند اما تحریم ها اجازه نداده است. این رانت چند هزار میلیاردی به جیب دلال ها و واسطه ها می رود و می تواند پروژه های قضایی زیادی را به وجود بیاورد.

چراغی عنوان کرد: این مساله حق الناس است . با این تصمیم حق شرکت هایی مثل فولاد مبارکه 50 میلیون سهامدار عدالت دارند تضییع شده و رانت بزرگی در اختیار افرادی قرار می گیرد که نه تنها سهامدار عدالت نیستند بلکه در گروه واسطه ها و دلالان قرار دارند. یکی از مشکلات رایجی که دولت ها در پایان دوره دوم چهار ساله انجام می دهند متوصل شدن به چنین راهکارهایی است. بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی امروز ربطی به تحریم ها ندارد مثل نقدینگی که عامل اصلی همه مشکلات اقتصادی است اما دولت به جای حل این مشکل در حال حذف معلول است.

وی اضافه کرد: در اقتصاد وقتی تقاضا برای کالاها زیاد می شود به دلیل تورم بالا و عاملی با عنوان hot money  است. مردم می خواهند هر چه سریعتر پول داغ را به کالا و دارایی تبدیل کنند تا ارزش آن کم نشود. در این شرایط راهکارهایی مثل قیمت گذاری های دستوری فقط باعث ایجاد رانت و یک مسیر کاملا اشتباه است.

 

کارشناس بازارسرمایه اعلام کرد:

وضعیت فعلی بورس با مثالی از سهام شرکت شاخص ساز / پیش بینی روند

کارشناس بازار سرمایه وضعیت فعلی بورس را با مثالی از سهام شرکت شاخص ساز توصیف کرد که با جو روانی منفی و کاهش قدرت تصمیم گیری همراه شده است .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی مولایی با بیان اینکه فضای تعلیقی حاکم بر بازار ، قدرت تصمیم‌گیری را به ویژه در بخش تقاضا تحت تاثیر قرار داده به ایرنا گفت: وضعیت فعلی بورس به گونه ایی شده که سهام شاخص سازی مانند پالایشگاه اصفهان در یک روز بالغ بر ٦٠٠ میلیون سهم در نقطه کامل مثبت معامله اما پیش گشایش روز بعد ، صف فروش می شود .

وی افزود: سهمی که در یک روز با حجم بالایی مورد تقاضا است در روز بعد بدون هیچ گونه اتفاق سیاسی ، روند کاملا معکوسی را در پیش می گیرد و در زمان معاملات  صف فروش می شود. رشد قیمت ارز در سامانه نیما و سنا ، نشان دهنده این است "شپنا" با افزایش نرخ ارز، سود مناسبی می تواند بسازد اما اینکه با چنین قدرتی صف فروش می شود، کمی عجیب است.

این کارشناس ادامه داد: بنابراین وضعیت فعلی بازار، نشان دهنده جو روانی منفی بوده و مانع از قدرت تصمیم گیری سهامداران شده است. شاید تا دو هفته گذشته ، صف های فروش به جذابیت سرمایه گذاری در بازارهای رقیب ارتباط داده می شد اما اکنون افراد برای سرمایه گذاری، اقدام به فروش سهام و خرید دلار با نرخ ٣٢ هزار تومان یا سکه ١٦ میلیون تومانی نمی کنند. مشابه حبابی که در قیمت ارز، مسکن و خودرو وجود دارد را تاکنون در بازار سرمایه شاهد نبودیم.

مولایی عنوان کرد: مسئولان بازار سرمایه و اعضای شورای عالی بورس باید مداخله جدی تری را با تصمیم های کارشناسی شده داشته باشند و  نباید آن تصمیم، مزید بر مشکلی جدید در بازار شود. با توجه به اینکه هیچ منطقی در معاملات کنونی بازار وجود ندارد بنابراین بهتر است وضعیت حاکم مورد کنترل قرار گیرد در غیر اینصورت شاهد تشدید وضعیت اصلاحی شاخص بورس خواهیم بود.

وی با بیان اینکه از ماه آبان شاهد روزهای بهتر و معاملات منطقی تری در بازار خواهیم بود، ادامه داد: برخی معتقدند بهتر است برای بازگشت تعادل به معاملات بورس برای مدتی محدود دامنه نوسان برداشته شود اما چنین اقدامی در وضعیت فعلی به صلاح بازار نیست و می تواند موج فروش سنگینی را ایجاد کند و جبران آن نیازمند چند ماه زمان باشد. این اقدام اعتماد سهامدار را تحت شعاع قرار می دهد و باعث افزایش بیشتر هیجان در معاملات خواهد شد.

مولایی گفت: باید مدیریت و نظارت بر روند معاملات حقوقی ها جهت کاهش شدت فروش در بازار افزایش یابد تا سهامدار حقیقی به اطمینان برسد قابلیت نقدشوندگی بازار از بین نرفته و حتی می توانند سهام را با پنج درصد منفی به فروش برساند. بازده هیچ بازاری در بازه زمانی بلند مدت مانند بورس نیست. تا پایان سال ٩٩ شرایط بازار با مجموع اتفاق هایی که رخ داده، بدتر نمی شود و سهامداران متحمل ضرر بیشتر نخواهند شد.

واکنش دو عضو دیگر شورای عالی بورس به تصمیم منفی وزارت صنعت

دو عضو دیگر شورای عالی بورس نیز به تصمیم جدید و منفی وزارت صنعت مبنی بر تعیین کف و سقف قیمت برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا واکنش نشان دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سعید اسلامی بیدگلی و حسین سلاح ورزی دو عضو دیگر شورای عالی بورس نیز به تصمیم جدید وزارت صنعت مبنی بر تعیین کف و سقف قیمت برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا واکنش نشان دادند.

براین اساس، سعید اسلامی بیدگلی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد: قیمت گذاری محصولات شرکت های بورسی، یعنی از جیب سهامدار برداشتن و به جیب واسطه ها ریختن.

تجربه نشان داده که این گونه قیمت گذاری، تاثیری در کنترل قیمت محصولات نهایی هم ندارد.

همچنین حسین سلاح ورزی نیز اعلام کرد: افت اخیر ارزش بازار سرمایه بابت تصمیم غیر اصولی در مورد قیمت گذاری دستوری فولاد حدود 350 هزار میلیارد تومان و معادل یک مجتمع تولید فولاد مانند فولاد مبارکه است.

دستاورد این زیان چه بوده؟ توزیع چند میلیون تن فولاد یارانه ای وقتی حتی مشخص نیست چقدر از این یارانه به مصرف کننده نهایی می رسد؟!

 

با انتشار پیش نویس تعیین کف و سقف رخ داد:

انتقاد گسترده مدیران و فعالان بورس از رویکرد وزارت صنعت در قیمت گذاری فولاد

پیرو انتشار پیش نویس تازه ترین تصمیم وزارت صنعت مبنی بر تعیین کف و سقف غیرمنطقی قیمت فولاد این اقدام با انتقاد گسترده فعالان بازار سرمایه، صنعت فولاد و اعضای شورای عالی بورس روبرو شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیرو انتشار پیش نویس تازه ترین تصمیم وزارت صنعت مبنی بر تعیین کف و سقف غیرمنطقی قیمت فولاد این اقدام با انتقاد گسترده فعالان بازار سرمایه، صنعت فولاد و اعضای شورای عالی بورس روبرو شد.

وزارت صنعت در شرایطی قصد دارد قیمت فولاد را برای چندمین بار در تاریخ اقتصادی ایران دستوری کند که به اعتقاد فعالان بازار سرمایه حتی یک تجربه موفق در این حوزه وجود ندارد. از اتخاذ دلار ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ گرفته تا اقدامات دستوری ادوار گذشته همگی بیانگر یک اتفاق شوم در اقتصاد ایران است. رانت و تزریق منابع به عده ای محدود و واسطه تنها نتیجه سرکوب قیمت ها بوده و به همین دلیل فعالان بازار سرمایه از تصمیم وزارت صنعت ابراز تعجب و نگرانی کرده اند.

تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ و دخالت در فرآیند ذاتی اقتصاد

در همین زمینه روز و شب گذشته علاوه بر بسیاری از کارشناسان و مدیران بازار سرمایه و البته صنعت فولاد، حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس نیز به تصمیم گیری وزارت صنعت برای دستوری کردن قیمت فولاد انتقاد کرد و گفت: برخی از تصمیمات احتمالی آتی در حوزه قیمت گذاری و تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا حاکی از تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ و دخالت در فرآیند ذاتی اقتصاد است. طبق تجربه قبلی این اقدام هیچ نتیجه مفیدی نخواهد داشت و تنها به توزیع رانت در میان عده ای خاصی منجر می شود.

وی ادامه داد: با توجه به تاثیر قابل توجه سهام شرکت های فولادی در بازار سهام این اقدام تضییع حقوق ۵۰ میلیون سهامدار بشمار می رود و علاوه بر کاهش درآمد شرکت ها که سود آن متعلق به سهامداران حقیقی، حقوقی و سهامداران سهام عدالت است، روند کلی بازار را نیز دستخوش تغییرات نامطلوب می کند.

انتقاد اعضای شورای عالی بورس

همچنین شاهین چراغی، روح اله حسینی مقدم، سعید اسلامی بیدگلی و حسین سلاح ورزی چهار تن از اعضای شورای عالی بورس نیز نسبت به قیمت گذاری دستوری فولاد از سوی وزارت صنعت انتقاد کرده اند. توزیع رانت به واسطه ها، نرسیدن حمایت های این چنینی به مردم و تاثیر اینگونه تصمیم ها در کاهش بهای سهام فولادی ها به عنوان لیدر بازار سهام از جمله نکات مطرح شده در دیدگاه اعضای شورای عالی بورس بوده است.

دراین میان، جمع کثیری از فعالان، کارشناسان، کارگزاران و خبرنگاران بازار سرمایه نیز اعتراض ها را به رویکرد وزارت صنعت اعلام کرده اند.

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندکان فولاد نیز گفت: وزارت صنعت این انجمن را دور زده و فعالان صنعت فولاد به هیچ عنوان موافق دستوری شدن قیمت فولاد با شعار حمایت از مصرف کننده نیستند چراکه در عمل خریداران فولاد ارزان، محصول را با قیمتی واقعی به مردم خواهند فروخت و همان تجربه دلار ۴۲۰ تومانی در اقتصاد و بازار پیاده می شود.

با همه این تفاسیر باید دید آیا علیرضا رزم حسینی وزیر جدید صنعت مانع اجرای این اقدامات سفارشی و رانت زا می شود یا وی نیز اسیر مشاوره های غلط و غیرکارشناسی خواهد بود.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال