امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
خروج پول از بازار سرمایه در معاملات سه شنبه 63 درصد کاهش یافت
نشانه های مثبت در معاملات بورس
بورس در روزی که رمق چندانی نداشت، با کاهش چشمگیر خروج پول حقیقی مواجه شد و نسبت به معاملات دوشنبه بهبود یافت. با اینکه بازار سهام در روز دوشنبه سقوط سنگینی را پشت سر گذاشت و خروج پول رکورد شکست، اما روز گذشته روند خروج پول به شدت کاهش یافت. پیش از این روز دوشنبه شاهد سنگین‌ترین خروج سرمایه در ۴ ماه اخیر بودیم. فضایی منفی که ناشی از سرایت فشار فروش هیجانی لیدرهای خودرویی‌ به کل بازار و رفتار توده‌وار سهامداران بود. کارشناسان بازار سرمایه، ریزش روزهای اخیر را ناشی از هیجان و کم توجهی به سایر مولفه های ارزنده عنوان می کنند.
حمایت از شاخص کل بورس در سطح یک میلیون و 560 هزار واحدی فعال شده است و سهامداران امیدوارند بازار از روند کاهشی خارج شده و وارد کانال جدید شود.رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه، درباره قرمزپوش بودن گروه های فلزات اساسی در روزهای اخیر گفت: به دلیل کاهش تقاضا در بازار فلزات اساسی در جهان و افت قیمت این کالاها در بازارهای جهانی، شرکت های فولادی در روزهای گذشته با فشار فروش مواجه شده اند.وی ادامه داد: البته افزایش عوارض صادرات فولادی ها هم در علاقه سهامداران به خروج پول از این گروه موثر بوده است. بررسی عوامل مختلف نشان می دهد هنوز حقوقی های این شرکت ها نیز حمایت از این نمادها را در دستور کار خود قرار نداده اند.در جریان معاملات روز سه ‌شنبه، شاخص کل بورس، با ریزش هزار و 521 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 555 هزار و 689 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 0.1 درصد بوده است.شاخص کل هموزن بورس نیز با کاهش هزار و 544 واحدی در سطح 431 هزار و 228 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 0.36 درصد بوده است. البته شاخص کل فرابورس 7 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 321 واحد قرار گرفت.

کاهش خروج پول از بازار سهام
دیروز نیز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای ششمین روز منفی شد. البته میزان خروج پول نسبت به روز دوشنبه 63 درصد کاهش یافته و 455 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه ‌های فلزات اساسی، فراورده ‌های نفتی و کک، خودرو و ساخت قطعات و محصولات شیمیایی بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشتند و گروه های عرض برق، گاز و بخار آب و خدمات فنی و مهندسی بیشترین ورود پول را تجربه کردند.در معاملات روز سه ‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس)، فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) اختصاص داشت و نمادهای رمپنا (گروه مپنا)، بمپنا (تولید برق عسلویه مپنا)، سامان (بانک سامان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.روز گذشته ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 449 میلیارد تومان کاهش یافت و ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 30 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 981 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سرمایه حدود 66 درصد بوده است.
در پایان معاملات روز گذشته، ارزش صف‌ های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 79 درصد کاهش یافت و 58 میلیارد تومان شد. 28 سهم نتوانستند صف های فروش خود را جمع آوری کنند.بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد افرا (شرکت افرا نت)، ثرود (سرمایه‌ گذاری مسکن زاینده رود)، غزر (صنعتی زر ماکارون)، فلوله (لوله ‌و ماشین ‌سازی ایران‌) و ولپارس (لیزینگ پارسیان) تعلق داشت.در پایان معاملات روز گذشته، ارزش صف‌ های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 78 درصد رشد کرد و در رقم 734 میلیارد تومان ایستاد. 49 نماد در صف های خرید باقی ماندند.روز گذشته نمادهای سآبیک (شرکت سیمان آبیک)، ددانا (شرکت داروسازی دانا) و زکشت (شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.
اما در شرایطی که بازار سرمایه شاهد خروج پول از سهام هستیم که در روزهای اخیر پول حقیقی به صندوق‌ های با درآمد ثابت وارد شده است. روز یکشنبه 160 میلیارد تومان و روز گذشته 272 میلیارد تومان وارد این صندوق‌ها شده است. در دو هفته پایانی اردیبهشت ماه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی صندوق‌ها منفی بود و در 9 روز کاری پی در پی سرمایه حقیقی خارج شد.

دیده تردید به تصمیمات سیاستگذار
کارشناسان معتقدند نگاه بازار به قیمت‌ها بیش از آنکه تحلیلی باشد هیجانی و با نگاه تردید به سیاستگذاران است.  به عنوان مثال جو منفی شکل گرفته در دو نماد خودرویی در روز دوشنبه در حالی به‌سرعت بر معاملات سایر نمادها در صنایع مختلف اثر گذاشت که این دو نماد تنها ۷/ ۱‌درصد از  ارزش کل نمادهای فعال در این بازار را شامل می‌شوند و از لحاظ تعداد نیز در مقابل ۳۲۸ نماد  بورسی معامله‌شده در دادوستدهای روز دوشنبه بورس نباید از اثرگذاری بالایی برخوردار باشند.در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ و هم پس از شروع ریزش شاخص دیدیم که تحلیل همواره در اولویت دوم فعالان بازار بوده و بیشتر آنها همواره درصدد آن بوده‌اند تا بر روی حدس و گمان، خوش‌بینی یا بدبینی به معامله سهام بپردازند، از این‌رو چندان عجیب نیست تا در شرایطی که بازار در دو نماد پربیننده و باسابقه نشانه‌های ضعف را به خود می‌بیند، آن را به سایر نمادها نیز سرایت داده و از زیادشدن عرضه دو نماد، فشار سنگینی از عرضه را در تمامی نمادها به‌وجود می‌آورد.

اخبار ارز ، دلار ، طلا و سکه اینجا کلیک کنید.


 اخبار اقتصادی ، صنعتی ، حوادث اینجا کلیک کنید.


 اطلاعات عمومی دانستنیها آیا میدانید اینجا کلیک کنید.


 دانستنیهای حقوقی اینجا کلیک کنید. 


نکات مهم درباره انبار اینجا کلیک کنید.


درباره شهرکهای صنعتی اینجا کلیک کنید.


 برای ثبت آگهی رایگان و تبلیغات خرید و فروش املاک و مستغلات اینجا کلیک کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال